Najważniejsze wiadomości
Sekretarz obrony odwiedza polski sojusznik, Rosja kontynuuje prowokacje na Ukrainie > Departament Obrony USA > Wiadomości Departamentu Obrony
Podczas gdy wojska rosyjskie nadal zbierają się na granicach Ukrainy, sekretarz obrony Lloyd J. Austin III. Sojuszników w Warszawie, a następnie przenosi się na spotkanie z oddziałami amerykańskimi i polskimi współpracującymi w Bazie Lotniczej Powidz.
Austin i polski minister obrony Mariusz Błaszczak wystąpili na konferencji prasowej. Obaj mężczyźni stwierdzili, że prezydent Rosji Władimir Putin przeliczył się. „To, czego Putin nie chciał widzieć, było silniejszym wydarzeniem NATO na jego boku i to właśnie zobaczy” – powiedział Austin.
Jeszcze tego samego dnia Austin spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Polska jest „modelowym sojusznikiem NATO” – powiedział wysoki rangą urzędnik ds. obrony podróżujący z Austinem. Naród modernizuje swoje siły zbrojne, a w ramach tego Austin ogłosił, że Stany Zjednoczone sprzedają Polsce 250 czołgów podstawowych M1A2 Abrams.
Austin zauważył, że polscy żołnierze walczyli u boku sił amerykańskich zarówno w Iraku, jak i Afganistanie. „A dzisiaj nasz związek nie mógł być silniejszy” – powiedział.
Polska regularnie gości ponad 4000 rotujących członków służby amerykańskiej – czwarta co do wielkości koncentracja sił amerykańskich w Europie. „I oczywiście, biorąc pod uwagę nagromadzenie sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy, cenimy Polskę za przyjęcie dodatkowych 4700 żołnierzy amerykańskich gotowych do reagowania na szereg sytuacji” – powiedział minister.
Siły amerykańskie będą ściśle współpracować z personelem Departamentu Stanu USA i polskimi władzami, jeśli zajdzie potrzeba pomocy Amerykanom w opuszczeniu Ukrainy, powiedział minister spraw zagranicznych.
Poza obecną sytuacją Stany Zjednoczone i Polska są solidnymi partnerami w rozwoju polskich zdolności obronnych. Oprócz czołgów Abrams „Polska zdecydowała się na zakup myśliwców F-35, baterii przeciwlotniczych Patriot i wysoce mobilnych systemów rakietowych artylerii” – powiedział Austin. Systemy te zapewniają interoperacyjność sił zbrojnych USA i Polski.
Austin pochwalił także Polskę za konsekwentne realizowanie celu wydatków i inwestycji obronnych NATO. Polska wydaje na obronność co najmniej 2 proc. PKB, a ponad 20 proc. na modernizację. W ciągu jednego pokolenia Polska ewoluowała od armii sowieckiej do nowoczesnej, interoperacyjnej połączonej siły zbrojnej.
Polska jest również liderem w państwach frontowych, które współpracują z republikami bałtyckimi w celu poprawy gotowości i obrony najbardziej wschodnich sojuszników, powiedział Austin.
„Europa stoi teraz w obliczu wyzwań dla międzynarodowego pokoju i stabilności” – powiedział minister. „Po pierwsze, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko nadal okrutnie zachęca do przymusowej migracji tysięcy wysiedleńców z Bliskiego Wschodu do Polski i reszty Unii Europejskiej”.
Cały sojusz opowiada się za Ukrainą we wspieraniu jej suwerenności, jej integralności terytorialnej i jej prawa do wyboru własnej drogi w jej stosunkach z sąsiadami i resztą świata”.
Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III
Ale Rosja pozostaje głównym zakłócaczem pokoju w regionie. Błaszczak i Austin dyskutowali o dalszych krokach z innymi ministrami obrony NATO na spotkaniach w Brukseli w ciągu ostatnich dwóch dni. Obaj mężczyźni kontynuowali rozmowy w Warszawie.
„Każdy rosyjski atak lub dalsze wtargnięcie na Ukrainę nie tylko wywołałoby konflikt, ale także naruszyłoby podstawowe zasady suwerenności narodowej, integralności terytorialnej i samostanowienia” – powiedział Austin. „Rozmieszczenie tysięcy rosyjskich sił na Białorusi – oprócz tysięcy otaczających Ukrainę na wschodzie i południu – umieszcza niektóre z tych sił w promieniu 200 mil od polskiej granicy”.
Jeśli Rosja rozpocznie kolejną inwazję na Ukrainę, Polska może zobaczyć powódź ukraińskich uchodźców „próbujących ratować siebie i swoje rodziny przed plagą wojny”, powiedział Austin. „Aby było jasne, jak powiedziałem wczoraj w Brukseli, wciąż jest czas i przestrzeń na dyplomację. Stany Zjednoczone – w zgodzie z naszymi sojusznikami i partnerami, w tym z Polską – zaproponowały [Russian President Vladimir] Putin z dala od kryzysu i w kierunku większego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę wybierze, Stany Zjednoczone, nasi sojusznicy i nasi partnerzy będą gotowi”.
Austin powiedział, że pozostali sojusznicy NATO również będą gotowi. „Cały sojusz opowiada się za Ukrainą w obronie jej suwerenności, jej integralności terytorialnej i jej prawa do wyboru własnej drogi w stosunkach z sąsiadami i resztą świata” – powiedział. „Polska i Stany Zjednoczone, solidarnie z naszymi sojusznikami, będą nadal współpracować, aby sprostać każdemu wyzwaniu dla pokoju i stabilności Europy oraz przyszłym wyzwaniom”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.