Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sejm RP podjął uchwałę w obronie Jana Pawła II w związku z doniesieniem o wykorzystywaniu seksualnym

Published

on

Sejm RP podjął uchwałę w obronie Jana Pawła II w związku z doniesieniem o wykorzystywaniu seksualnym

Sejm przyjął uchwałę „w obronie dobrego imienia św. wykorzystywał seksualnie dzieci.

Rezolucję potępiającą „haniebną kampanię medialną” przeciwko byłemu papieżowi złożyła narodowo-konserwatywna rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), której posłowie głosowali za. Wielu z nich trzymało też w Sali Sejmu wizerunki Jana Pawła II.

Spośród opozycji za przyjęciem uchwały głosowało również PSL i skrajnie prawicowa Konfederacja, która została przyjęta większością 271 głosów za i zaledwie 43 przeciw.

Prawie wszystkie te negatywne głosy pochodziły z lewicy (Lewica). Główne ugrupowanie opozycyjne, centrowa Koalicja Obywatelska (KO), zdecydowało się w ogóle nie głosować, podobnie jak inna partia centrowa Polska 2050 (Polska 2050).

Jak posłowie z polskich frakcji głosowali nad rezolucją w obronie Jana Pawła II.

„Próba zdyskredytowania Jana Pawła II materiałami, których nawet komuniści nie odważyli się użyć, przypomina metody stosowane przez autorów [of the report] poza kręgiem cywilizacji, do którego należy Polska od 1989 roku” – czytamy w uchwale.

„Nie pozwolimy na burzenie wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła” – czytamy w rezolucji. „Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości i wyzwolenia spod rosyjskiej strefy wpływów”.

„Naród polski i jego demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą zniszczyć swojej pamięci materiałami sfabrykowanymi przez system komunistyczny, który odrzucili”.

Wielu krytyków śledztwa, które było transmitowane w poniedziałek przez TVN, największego polskiego nadawcę komercyjnego, argumentowało, że opierało się ono na dowodach z akt przechowywanych przez wrogie Kościołowi katolickiemu służby bezpieczeństwa z czasów komunistycznych.

READ  Polska mogłaby zbudować drugą jednostkę do odbioru LNG w interesie Czech i Słowacji

Wśród nich jest szef Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, który powiedział dziś, że „autorzy [this report] oceniać[ed] Karol Wojtyła w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznający stworzone przez siebie dokumenty [security services] jako wiarygodne źródła”.

Jednak inni zauważają, że raport TVN opierał się na szerokim zakresie dowodów – w tym aktach sądowych i wywiadach z ocalałymi ofiarami i świadkami – oraz że inne niedawne dochodzenia dziennikarskie przyniosły podobne ustalenia.

Wskazali również, że kościół prowadził własne zapisy z okresu zapieczętowania, pozostawiając śledczym swobodę polegania na innych dowodach.

„Sejm może podjąć dowolną liczbę uchwał i panie i panowie PiS mogą tam napisać wszystko, ale faktów to nie zmieni” – powiedział Radiu Zet Adrian Zandberg, jeden z liderów lewicy.

„Faktem jest, że za rządów biskupa Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II, Kościół miał systemowy problem z pedofilią” – dodał. „To jest fakt i potwierdzają go również badacze katoliccy”.

Paweł Kowal z KO zarzucił PiS, że „chce włączyć Jana Pawła II do PiS… Wasze działania nie przyniosą nic dobrego”.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jego partia „zrobi wszystko, by walczyć o dobre imię Ojca Świętego”, ale też „zrobi wszystko, by zadośćuczynić ofiarom zbrodni”.

READ  Polski organ nadzoru finansowego twierdzi, że WIRD ma zastąpić WIBOR jako benchmark stóp procentowych

Dodał, że nie wierzy w komunistyczne akta wykorzystywane przez TVN, ale powiedział też, że „Kościół powinien otworzyć swoje akta w poszukiwaniu prawdy… Jan Paweł II będzie się bronił”.

Dziś polskie MSZ wezwało ambasadora USA w celu omówienia relacji TVN, ponieważ kanał jest własnością amerykańskiego konglomeratu Warner Bros. Discovery, Inc.

Główne zdjęcie: Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *