Najważniejsze wiadomości
Sejm po raz drugi nie wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich
Na kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz – Małgorzaty Wassermann głosowała jedna osoba z większości rządzącej. W rozmowie z Onetem poseł stwierdził, że wystąpił błąd. Głosowałaby przeciwko kandydaturze.
Wśród opozycji byli prawie wszyscy członkowie konfederacji (poza Arturem Dziamborem – wstrzymał się od głosu), dwaj posłowie z polskiej koalicji PSL-Kukiz’15 – Jacek Tomczak i Stanisław Tyszka – ponownie dwóch członków ostatniego z wymienionych klubów – Paweł Kukiz i Paweł. Szramka – wstrzymuje się. Pozostali posłowie z prawem głosu poparli kandydaturę.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz była ponownie jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej kandydaturę ponownie zgłosiły kluby KO i Lewica wraz z posłami PSL, a poparły ją organizacje społeczne. 22 października Sejm głosował za jej kandydaturą i nie wybrał jej. Obecny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wygasł 9 września.
Dalsza część artykułu pod filmem.
– Myślę, że najwyższy czas wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż minęło sto dni od zakończenia kadencji rzecznika VII kadencji; H. Adam Bodnar – Rudzińska-Bluszcz powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie. Dodała, że obawia się, że tak się nie stanie, ponieważ „rządowa większość lekceważy ten urząd”.
Przypomniała, że punkt dotyczący wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich był kilkakrotnie usuwany z porządku obrad Sejmu w ostatnich miesiącach. „Wczoraj zostałam zaproszona na posiedzenie Komisji Sądownictwa i Praw Człowieka trzy godziny wcześniej” – powiedziała.
Rudzińska-Bluszcz powiedziała, że Rzecznik Praw Obywatelskich to urząd dla obywateli, „z definicji urząd niewygodny”, bo ma wskazywać na braki.
Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi zgody na powołanie rzecznika (podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody lub sprzeciwu trwa miesiąc), Sejm powołuje inną osobę na rzecznika.
W sierpniu Koalicja Obywatelska i Lewica zgłosiły kandydaturę licznych organizacji pozarządowych, prawnika Rudzińskiej-Bluszcza. Na początku października Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny negatywnie odniosła się do kandydatury Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko obrońcy praw człowieka. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. W tamtym czasie komisja też ich nie poparła, ale głosowanie zostało odwołane.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.