technologia
Ścieżki i czynniki wzrostu produktywności w Polsce
Cyfryzacja i adopcja technologii mogą nie tylko doprowadzić do znacznego wzrostu produktywności, ale także zwiększyć odporność gospodarki na szoki zewnętrzne, takie jak pandemia Covid-19 czy dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze. Pomimo niezwykłego wzrostu gospodarczego Polski w ciągu ostatnich trzech dekad i znacznego postępu w cyfryzacji, Polska wciąż ma trudności z dotrzymaniem kroku swoim europejskim rówieśnikom. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską chęć polskich przedsiębiorców do szkolenia siły roboczej lub wdrażania własnych technologii, a także powolną poprawę praktyk zarządzania, konieczne mogą okazać się interwencje polityczne ułatwiające cyfrową transformację gospodarki.
Co więcej, długoterminowy wzrost gospodarczy Polski i tempo, w jakim dogoni ona gospodarki rozwinięte, będą w coraz większym stopniu zależeć od postępu produktywności, biorąc pod uwagę wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. Instrumenty finansowane ze środków publicznych mogą w istotny sposób przyczynić się do utrzymania silnego wzrostu gospodarczego. Badania Banku Światowego dotyczące produktywności dostarczają informacji na temat skutecznego kształtowania polityki mającej na celu promowanie wdrażania technologii i cyfryzacji na poziomie przedsiębiorstwa.
Projekt Banku Światowego, realizowany we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej (DG REFORM), Urzędem Statystycznym i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, miał na celu wsparcie Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Technologii w poprawie efektywności prowadzenia działalności gospodarczej systemów wsparcia w Polsce poprzez dostarczanie opartych na dowodach informacji na temat możliwości przedsiębiorstw i gotowości technologicznej, barier i ścieżek wzrostu produktywności, a także szczegółowych zaleceń dotyczących polityki, aby pomóc decydentom w lepszym kierowaniu wsparcia publicznego w celu osiągnięcia celów rozwojowych.
Ścieżki i czynniki wzrostu produktywności w Polsce. Biznesowe spojrzenie na wdrażanie technologii i możliwości biznesowe – podsumowanie
Jakie były ścieżki wzrostu produktywności Polski i rozwoju technologicznego na poziomie przedsiębiorstw? Podsumowanie zawiera kluczowe spostrzeżenia i zalecenia dotyczące polityki publicznej umożliwiającej utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego.
Ścieżki wzrostu produktywności w Polsce: perspektywa biznesowa
POBIERZ pełny raport | Streszczenie
Jak kształtował się wzrost produktywności Polski w ciągu ostatniej dekady? Jakie były czynniki napędzające i bariery wzrostu produktywności? Jak różne pod względem wzrostu produktywności są firmy różnej wielkości i z różnych branż? Pełny raport z wynikami dekompozycji produktywności na podstawie danych GUS za lata 2009-2019.
Czynniki wzrostu produktywności w Polsce. Biznesowe spojrzenie na wdrażanie technologii i możliwości biznesowe
Jak zaawansowane technologicznie i różnorodne są polskie firmy? Jakie są bariery w przyjmowaniu technologii i w jaki sposób można zaprojektować instrumenty publiczne w celu promowania cyfryzacji i przyjęcia technologii? Zawiera pełny raport z wynikami ankiety dotyczącej wdrażania technologii i szczegółowe zalecenia dotyczące polityki.
Sektorowe podejście do czynników wzrostu produktywności w Polsce. Biznesowe spojrzenie na wdrażanie technologii i możliwości biznesowe
Jak bardzo różnią się polskie sektory pod względem poziomu rozwoju technologicznego? Jakie perspektywy rozwoju ma polski przemysł? Badanie wdrażania technologii dostarczyło szczegółowych wyników dla rolnictwa, przetwórstwa spożywczego, odzieży, samochodów, produktów farmaceutycznych, metali nieszlachetnych, handlu hurtowego i detalicznego, usług finansowych oraz transportu lądowego.
Usługa? (Do usług?): Obietnica rozwoju zorientowanego na usługi w Polsce
Jaką rolę odgrywa sektor usług w przemianach strukturalnych Polski? Jak, biorąc pod uwagę jego specyfikę, sektor usług może przyczynić się do wzrostu produktywności w Polsce? Jaki potencjał oferuje sektor usług w zakresie tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy? Niniejsza notatka dotyczy zastosowania metodologii sztandarowego raportu „Do Twoich usług?: Obietnica rozwoju opartego na usługach” w odniesieniu do polskich danych.
Powiązana publikacja
Pobierz metodologię badania wdrażania technologii:
www.worldbank.org/poland/productivity
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”