technologia
Science News Roundup: krytykowana jest dalekosiężna restrukturyzacja sektora nauki w Indonezji; Anemia u astronautów może być wyzwaniem dla misji kosmicznych i nie tylko
Poniżej znajduje się podsumowanie aktualnych krótkich wiadomości naukowych.
Skrytykowano daleko idącą restrukturyzację sektora nauki w Indonezji
Rząd Indonezji został skrytykowany przez niektórych czołowych naukowców i prawodawców, że gruntowna reorganizacja skupiająca czołowe instytuty naukowe i technologiczne w kraju może podważyć wysiłki badawcze. Polityka wzywa do włączenia pół tuzina instytutów naukowych, technologicznych i badawczych w Narodową Agencję Badań i Innowacji (BRIN), co według rządu poprawi dostęp do zasobów i finansów oraz zwiększy konkurencyjność.
Syn nazywa przeszczep serca świni od taty naukowym cudem
Syn biorcy przeszczepu, który otrzymał genetycznie zmodyfikowane serce świni w wyjątkowej operacji nazwanej procedurą jego ojca „cudem”. Operacja, przeprowadzona 7 stycznia przez zespół medycyny z Uniwersytetu Maryland, jest jedną z pierwszych, które demonstrują wykonalność przeszczepu serca od świni do człowieka, co jest możliwe dzięki nowym narzędziom do edycji genów.
Anemia u astronautów może być wyzwaniem dla misji kosmicznych
Kolejnym „wielkim skokiem” dla ludzi może być podróż na Marsa, ale posiadanie wystarczającej ilości czerwonych krwinek przenoszących tlen może stanowić wyzwanie, jak pokazują nowe badania. Naukowcy twierdzą, że nawet turyści kosmiczni ustawiający się w kolejce na krótkie wycieczki mogą potrzebować zostać w domu, jeśli są narażeni na anemię lub niedobór czerwonych krwinek.
NASA zaczyna skupiać się na nowym teleskopie kosmicznym
NASA rozpoczęła w środę miesięczny, żmudny proces skupienia uwagi na nowo wystrzelonym Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba. Zadanie to powinno zostać wykonane na czas, aby rewolucyjne oko na niebie mogło spojrzeć na kosmos wczesnym latem. Inżynierowie kontroli misji z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland zaczęli wysyłać swoje pierwsze polecenia do maleńkich silników zwanych siłownikami, które powoli pozycjonują i dostrajają zwierciadło główne teleskopu.
Drugi zidentyfikowany obcy księżyc jest bardzo podobny do pierwszego: duży i dziwny
Dopiero po raz drugi astronomowie zauważyli coś, co wydaje się być księżycem krążącym wokół planety w innym układzie słonecznym. Podobnie jak za pierwszym razem, ten księżyc ma cechy, które sugerują, że takie księżyce mogą bardzo różnić się od tych, które zamieszkują nasz Układ Słoneczny. Dane uzyskane przez teleskop kosmiczny NASA Kepler przed jego wycofaniem z eksploatacji w 2018 r. wykazały obecność księżyca o średnicy 2,6 razy większej od Ziemi, krążącego wokół gazowego giganta wielkości Jowisza, około 5700 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego w kierunku gwiazdozbiorów Łabędzia i Lutni. w czwartek.
Polscy naukowcy znaleźli gen, który podwaja ryzyko ciężkiego COVID
Polscy naukowcy odkryli gen, który, jak twierdzą, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na poważną chorobę wywołaną przez COVID-19. Mają nadzieję, że odkrycie to może pomóc lekarzom zidentyfikować osoby dotknięte chorobą, które są najbardziej zagrożone. Ponieważ niechęć do szczepień jest głównym czynnikiem stojącym za wysokim wskaźnikiem śmiertelności koronawirusa w Europie Środkowo-Wschodniej, naukowcy mają nadzieję, że identyfikacja osób najbardziej zagrożonych zachęci ich do szczepienia i da im dostęp do bardziej intensywnych opcji leczenia w przypadku zarażenia.
(Ta historia nie była edytowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”