technologia
Scholz opowiada się za dużym rozszerzeniem UE – z reformą – POLITICO
Naciśnij play, aby posłuchać tego artykułu
UE powinna zostać znacznie rozszerzona, ale najpierw musi przejść fundamentalne reformy, aby zapewnić, że poszerzony blok nadal będzie mógł funkcjonować, powiedział w poniedziałek kanclerz Olaf Scholz.
podczas jednego godzinna mowa Na Uniwersytecie Karola w Pradze Scholz przedstawił swoją wizję UE przyszłości – UE, która powita do dziewięciu nowych członków na swoim wschodnim krańcu, poszerzy strefę ruchu bezwizowego i sposób, w jaki będzie podejmować fundamentalne decyzje dotyczące wszystkiego, od spotyka się za granicą, zrewidowała politykę podatkową.
Boisko Scholza, które zawierało głównie pomysły, które wcześniej promował, pojawia się w kluczowym momencie dla UE. Wojna Rosji na Ukrainie właśnie przekroczyła granicę sześciu miesięcy, a nadchodzi kryzys energetyczny i inflacyjny, który pozostawia wielu zaniepokojonych pęknięciami w UE.
Scholz w szczególności poparł członkostwo w UE Bałkanów Zachodnich, a także rozdartej wojną Ukrainy, sąsiedniej Mołdawii i pobliskiej Gruzji. Przekonywał również, że członkowie UE Chorwacja, Rumunia i Bułgaria spełniły kryteria przystąpienia do europejskiej strefy Schengen, co pozwala na łatwe, bezwizowe podróżowanie między krajami.
„Ale Unia z 30 czy nawet 36 państwami członkowskimi będzie wyglądać inaczej niż nasza obecna Unia – centrum Europy przesuwa się na wschód” – przyznał kanclerz. „Ukraina to nie Luksemburg”.
Taka ekspansja mogłaby potencjalnie dodać dziesiątki milionów ludzi – i nadwyrężyć dynamikę polityczną – do bizantyjskiego i opartego na konsensusie procesu decyzyjnego UE.
Według Scholza oznacza to, że dyskusji o reformie „nie należy lekceważyć”. Na początek, podkreślił, UE musi zrezygnować z wymogu jednomyślności, aby podejmować wiele ważnych decyzji, nie tylko dotyczących polityki zagranicznej i podatków, ale także tego, jak pociągać kraje takie jak Węgry i Polska do odpowiedzialności za potencjalne odstępstwa od demokracji.
Scholz przekonywał, że Parlament Europejski również nie powinien przekroczyć swojej obecnej liczebności 751 członków – liczby określonej w traktatach UE. Odrzucił pomysł „rozpompowywania” ciała po prostu przez dodanie posłów do PE, gdy dołącza nowy kraj.
UE musi również uważać na to, jak władza wykonawcza bloku, Komisja Europejska, zareaguje na rozszerzenie. Komisja ma obecnie 27 komisarzy – tyle samo ile krajów UE – z których każdy nadzoruje tekę polityki. Scholz powiedział, że byłoby „kafkowskie” dodawać nowe teki polityczne za każdym razem, gdy pojawia się nowy kraj. Zamiast tego, przekonywał, UE mogłaby przejść do posiadania dwóch komisarzy nadzorujących jeden obszar – na przykład rolnictwo lub rybołówstwo.
Oddzielnie Scholz poparł również pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby utworzyć „Europejską Wspólnotę Polityczną”, która istniałaby oddzielnie od UE i byłaby otwarta zarówno dla aspirantów UE, jak i Wielkiej Brytanii po Brexicie.
Kanclerz przekonywała, że forum mogłoby umożliwić „regularne wymiany na szczeblu politycznym… gdzie my jako przywódcy UE i nasi europejscy partnerzy możemy raz lub dwa razy w roku dyskutować o kluczowych kwestiach dotyczących naszego kontynentu jako całości”.
Ukraina, energia
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, rząd Scholza był wielokrotnie krytykowany za opieszałość w dostarczaniu pomocy Ukrainie – pomimo podjęcia przez ten kraj historycznej decyzji o wysłaniu broni do Kijowa. Wojna rzuciła również światło na długotrwałą zależność Niemiec od rosyjskiego gazu, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen energii w tym kraju.
Scholz poruszył te kwestie w swoim wystąpieniu.
Odnosząc się do pomocy dla Ukrainy, kanclerz powiedział, że „wyobraża sobie, na przykład, że Niemcy przyjmą szczególną odpowiedzialność za budowę ukraińskiej artylerii i obrony przeciwlotniczej”, dodając, że Niemcy właśnie podpisały kolejne 600 milionów euro w postaci dostaw broni dla Ukrainy.
I powtórzył, że dywersyfikacja z dala od paliw kopalnych daje Europie szansę na stanie się światowym liderem w zakresie technologii niezbędnych do osiągnięcia neutralności węglowej.
Wezwał do „prawdziwego wewnętrznego rynku energii, który zaopatruje Europę w energię hydroelektryczną z północy, wiatr z wybrzeży i energię słoneczną z południa”. Scholz przedstawił wizję „europejskiej sieci wodorowej, która łączy producentów i konsumentów”.
imigracja, rządy prawa
UE musi również zaktualizować swoje przepisy imigracyjne, powiedział niemiecki szef państwa i, biorąc pod uwagę brak wykwalifikowanych pracowników, opowiedział się za rozszerzeniem legalnej imigracji.
„Potrzebujemy imigracji – obecnie na naszych lotniskach, w szpitalach iw wielu firmach brakuje wykwalifikowanych pracowników” – powiedział.
Jednak imigracja od dawna nęka kraje UE, a blok rzadko jest w stanie osiągnąć konsensus w jakiejkolwiek części problemu.
Kolejną kwestią, która w podobny sposób zdumiewa UE, jest to, jak nadzorować członków, którzy wyłamują się z norm demokratycznych, w tym niezależnego sądownictwa, przejrzystości podatkowej, wolnej prasy i praw LGBTQ+.
Pod koniec swojego przemówienia Scholz powiedział, że jest zaniepokojony tym, że „w Europie Środkowej mówi się o nieliberalnej demokracji, jakby to nie był oksymoron”, co jest słabo zawoalowanym odniesieniem do rzekomych braków w zakresie rządów prawa na Węgrzech i w Polsce.
Scholz powiedział, że większość chce, aby UE stanęła w obronie wartości demokratycznych, ale zasady bloku uniemożliwiały im to. Powołał się na unijną klauzulę art. 7, procedurę mającą na celu odebranie prawa głosu w UE krnąbrnym krajom, która jednak utknęła w miejscu z Węgrami i Polską.
„Jedną z możliwości jest procedura praworządności na podstawie art. 7 – tutaj również musimy odejść od blokowania opcji” – powiedziała kanclerz, dodając, że kolejnym narzędziem może być presja finansowa.
„Dla mnie sensowne jest konsekwentne łączenie płatności z przestrzeganiem norm praworządności” – powiedział.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”