Gospodarka
SatRev i Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zbudują pierwszą w Polsce fabrykę nanosatelitów – Parabolic Arc
LEGNICA, Polska (SatRev PR) – SatRev, wiodąca polska firma kosmiczna o międzynarodowym zasięgu, będzie produkować duże ilości nanosatelitów w nowej fabryce, która powstanie w Legnicy, niedaleko jej siedziby. To efekt podpisanej niedawno umowy o współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE). Fabryka jest pierwszą tego typu i zwiększy efektywność europejskiego rynku satelitarnego. Do końca 2025 roku SatRev będzie produkować setki nanosatelitów rocznie.
„Do 2026 roku planujemy stworzyć konstelację tysiąca satelitów obserwacyjnych Ziemi. Aby osiągnąć ten cel potrzebowaliśmy miejsca na zwiększenie produkcji i znaleźliśmy niezbędne wsparcie w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Umowa o współpracy to kolejny krok w rozwoju zarówno firmy, jak i polskiego sektora kosmicznego – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRev.
Co najważniejsze, umowa o współpracy pomiędzy LSSE i SatRev stanowi, że SatRev zamierza być pierwszym na świecie producentem satelitów, który w swoim procesie produkcyjnym będzie wykorzystywał 100% energii ze źródeł odnawialnych, a SatRev otrzyma na to finansowanie publiczne po spełnieniu wymagań.
„Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko miejsce do wielkich wydarzeń międzynarodowych, ale także dla rodzimych firm, które chcą się rozwijać. Teraz otwieramy się na nowe technologie, a nawet firmę kosmiczną. Wspieramy polskich innowacyjnych geniuszy technologicznych. Oferowane przez nas preferencyjne ulgi podatkowe są „szyte na miarę” i przyciągają firmy, w tym start-upy – potwierdza Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Ponadto Pan Bożek podkreśla, że start-upy i firmy inwestujące w nowe technologie kojarzą się najczęściej z badaniami i rozwojem oraz nowoczesnymi usługami biznesowymi. LSSE może od samego początku oferować do 45% zwolnień podatkowych z tytułu nakładów inwestycyjnych, odrębnie dla każdego przypadku. Dostęp do ulg dla tych, którzy inwestują w najnowocześniejsze technologie, jest łatwiejszy dzięki redukcji wymaganych wydatków o 95%. To dwadzieścia razy mniej niż wymaganie dla dużych inwestorów.
Najczęstszą przeszkodą w rozwoju firm nowych technologii jest po prostu brak miejsca na rozwój. Kolejną przeszkodą jest brak środków na budowę własnej hali produkcyjnej, a nawet wcześniej na zakup drogich gruntów. Dlatego przygotowujemy specjalny projekt budowy hal produkcyjnych, magazynowych i logistycznych, który chcemy udostępnić w modelu abonamentowym, np. serwis Spotify. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze hale zostaną udostępnione w 2023 roku. Chcemy pozyskać SatRev jako pierwszego najemcę – zapowiedział Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Obecnie dobiega końca przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla projektu fabryki. Kolejny etap to pozyskanie gruntu, finansowanie i wybór wykonawcy. Szczegóły przedstawi wkrótce Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zakład fabryczny ma ponad 1100 m²2w tym 280m2 czystych pomieszczeń i czystych pudełek zgodnie z ISO7 i ISO5 i ma być dostarczony w 2023 roku.
O SatRev
SatRev została założona w Polsce w 2016 roku, aby skupić się na wschodzącym rynku kosmicznym. Dzięki pionowo zintegrowanej działalności firma specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i operacjach misyjnych satelitów optycznych i programów kosmicznych do obserwacji Ziemi. Buduje konstelację satelitów, która ma osiągnąć ponad 1000 satelitów do 2026 roku. Dodatkowo w październiku 2019 roku firma utworzyła konsorcjum z Virgin Orbit i kilkunastoma polskimi uczelniami, aby zaprojektować i wykonać pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na Marsa. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Varko (część programu NCBiR naukowego finansowania start-upów).
Więcej informacji: www.satrev.space
O ŁSSE
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna położona jest w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim, jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. W 2022 r. obchodzić będzie 25-lecie istnienia. Do tej pory LSSE posiada 77 inwestorów z wielu stron świata i prawie 1,4 tys. ha gruntów inwestycyjnych. Ponadto LSSE ma inwestycje o wartości 11 mld zł i co najważniejsze prawie 17 000 miejsc pracy – dwa razy więcej niż planowali inwestorzy. W ciągu ponad ćwierćwiecza powierzchnia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwiększyła się niemal czterokrotnie. Inwestują tu firmy z wielu sektorów, m.in. z branży motoryzacyjnej, spożywczej, chemicznej i grzewczej, w tym tak znane grupy jak Volkswagen Motor Polska, Brose Sitech, Winkelmann czy BASF. Obecnie trwają również prace budowlane związane z wielomiliardową inwestycją w Środzie Śląskiej – obiekcie należącym do światowego giganta PepsiCo.
Więcej informacji: www.lsse.eu
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”