Connect with us

Gospodarka

Saldo obrotów bieżących Polski w maju prawie zrównoważone | Artykuł

Published

on

Saldo obrotów bieżących Polski w maju prawie zrównoważone |  Artykuł

Rachunek bieżący zakończył maj niewielkim deficytem w wysokości 63 mln euro, czyli poniżej naszej prognozy nadwyżki w wysokości 152 mln euro i konsensusu prognozy nadwyżki w wysokości 27 mln euro. Deficyt handlowy wyniósł 613 mln euro, przy czym eksport spadł o 7,6% rok do roku, a import o 2,4% rok do roku (przy czym maj miał dwa dni robocze mniej niż rok wcześniej) w porównaniu do +6,5% lub +7,0 rok do roku w kwietniu, choć trend kalendarzowy był korzystniejszy. Szacujemy, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących utrzymywała się na poziomie 1,8% PKB w ujęciu kroczącym 12 miesięcy.

Handel towarowy zakończył maj deficytem w wysokości 613 mln euro, po nadwyżce w wysokości 124 mln euro w kwietniu. Szacujemy, że w maju nadwyżka w handlu towarami nieznacznie się pogorszyła w ujęciu kroczącym 12 miesięcy do 0,6% PKB z 0,8% PKB w poprzednim miesiącu. Głównie z powodu o dwa dni robocze mniej niż rok temu, eksport denominowany w euro spadł w maju o 7,6% rok do roku, po wzroście o 6,5% w kwietniu, kiedy mieliśmy dwa dni robocze więcej. Import spadł w maju o 2,4% rok do roku, po wzroście o 7,0% rok do roku w kwietniu. Dynamika eksportu i importu liczona w złotych pozostała silnie ujemna ze względu na znaczną aprecjację złotego względem euro (-12,8% r/r dla eksportu i -7,9% r/r dla importu).

Oprócz deficytu w handlu towarami na rachunku bieżącym za maj odnotowano wysoką nadwyżkę w sektorze usług (3 163 mln euro) oraz deficyty dochodów pierwotnych (2 094 mln euro) i dochodów wtórnych (519 mln euro).

Słaby rozwój handlu zagranicznego w maju wiązał się ze spowolnieniem wzrostu produkcji przemysłowej w maju, na co, oprócz mniejszej liczby dni roboczych, wpłynęła także utrzymująca się słabość sektora produkcyjnego strefy euro (odsezonowany spadek o 0,6% m/m w maju, najsilniej w Niemczech -2,4% m/m i Francji -2,1% m/m). Wartości danych oraz słabe wskaźniki wyprzedzające dla Niemiec (produkcja przemysłowa, Ifo, PMI) nie wskazują na poprawę w nadchodzących miesiącach. Na mniejsze spowolnienie dynamiki importu miało wpływ postępujące ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego.

READ  Zmęczenie wojną, inflacja w Europie uderzyły w ukraińskie działania humanitarne

Komunikat prasowy Narodowego Banku Polskiego, w którym odniesiono się do niższej dynamiki złotego, wskazuje na spadki we wszystkich sześciu głównych kategoriach eksportu towarów w maju w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, przede wszystkim w sprzęcie transportowym, zwłaszcza w produktach takich jak m.in. akumulatory, części samochodowe, samochody osobowe i ciężarowe. NBP wskazuje na mniejszy niż w poprzednich miesiącach spadek eksportu półproduktów. Wszystkie sześć kategorii importu również odnotowało spadki w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a najmniejszy dotyczył paliw i towarów konsumpcyjnych. Dane dotyczące krajowej sprzedaży detalicznej wykazały, że import pojazdów osobowych pozostaje silny.

Dzisiejsze dane są naszym zdaniem neutralne dla złotego, gdyż Polska w dalszym ciągu utrzymuje solidny bilans handlu zagranicznego. Złotego wspiera „jastrzębia” retoryka banku centralnego i oczekiwania na znaczny napływ środków uwolnionych z UE z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz tradycyjnego budżetu polityki spójności na lata 2021-27. W całym roku 2024 spodziewamy się silnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących na poziomie 0,8% PKB (w porównaniu do 1,6% PKB w 2023 r.) w związku z ożywieniem popytu krajowego. Najnowsze prognozy makroekonomiczne dla Polski na tle regionu CEE prezentujemy w raporcie CEEMEA Directional Economics.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *