Gospodarka
Saldo obrotów bieżących Polski poprawiło się we wrześniu wraz ze spadkiem obrotów handlowych | Pstryknąć
Po dwóch miesiącach niewielkich deficytów wrzesień przyniósł nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących (0,4 mln euro we wrześniu po -0,3 mln euro w sierpniu). Nadwyżki w handlu towarami (0,8 mln euro we wrześniu po 0,3 mln euro w sierpniu) i usługami (3,0 mld euro po 3,4 mld euro w poprzednim miesiącu) zrównoważyły deficyty dochodów pierwotnych (3,3 mld euro) i wtórnych (3,3 mld euro) miliard euro w poprzednim miesiącu) o ponad 0,2 miliarda). Patrząc na ostatnie 12 miesięcy, szacujemy, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących poprawiła się po sierpniu z 0,3% PKB do 0,6% PKB, natomiast saldo towarów poprawiło się do 0,2% z -0,3% PKB w poprzednim miesiącu poprawy PKB, odpowiednio.
Lepszemu od oczekiwań rozwojowi rachunku bieżącego (ING: 8 mln euro; konsensus: -125 mln euro) sprzyjał wzrost nadwyżki bilansu towarowego, któremu towarzyszył spadek obrotów handlowych. Wartość eksportu towarów denominowanych w euro spadła o 4,3% rok do roku, a import o 14,8% rok do roku, wobec konsensusu wynoszącego odpowiednio -3,7% i -13,9% oraz po spadkach o 2,3% i 11,9% w poprzedni miesiąc. Spadek wartości handlu wynikał głównie ze spadku cen zarówno eksportu, jak i importu w porównaniu do września 2022 r., po wygaśnięciu najostrzejszej fazy szoku energetycznego. Zakładamy, że wolumen eksportu nieznacznie wzrósł, podczas gdy wolumen importu spadł.
Bilans handlowy poprawił się, gdyż import spadł bardziej niż eksport
Handel zagraniczny towarami, porównanie rok do roku
Na niskie wolumeny obrotów we wrześniu wpłynęła stagnacja gospodarki w strefie euro i płytka recesja w Niemczech w III kwartale (po stronie eksportu), a także słaby krajowy popyt konsumpcyjny i inwestycyjny oraz spadek cen surowców energetycznych (po stronie stronie importu). Ostatnie dane z Niemiec sugerują lekką poprawę wskaźników PMI i zamówień w przemyśle, co jest pozytywnym sygnałem dla perspektyw eksportu. Gwałtowny spadek krajowej inflacji będzie z kolei sprzyjał wzrostowi płac realnych i ożywieniu popytu konsumpcyjnego, co powinno przełożyć się na ożywienie importu.
Według wstępnych danych nadwyżka eksportu towarów i usług nad importem w III kwartale wyniosła 51,4 mld zł wobec 12,7 mld zł w III kwartale 2022 roku. Szacujemy, że miniony kwartał był piątym w roku. że handel zagraniczny wniósł dodatni wkład w roczną zmianę PKB, choć poprawa salda realnego była mniej znacząca niż w wartości nominalnej ze względu na gwałtowny spadek cen importu.
Dane o wrześniowym bilansie płatniczym są neutralne dla złotego. Potwierdza to ogólnie solidną i zrównoważoną pozycję zewnętrzną Polski. W ostatnich tygodniach na rozwój kursu złotego wpływały decyzje polityki pieniężnej (stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostały w listopadzie bez zmian, podczas gdy rynki oczekiwały obniżki o 25 punktów bazowych) oraz spekulacje na temat polityki finansowej nowego rządu i poprawa stosunków z Warszawą Polska wspiera Brukselę, co może do tego prowadzić Uwolnienie napływów środków pieniężnych z UE w 2024 r. W całym roku 2023 spodziewamy się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących na poziomie około 1% PKB, po deficycie wynoszącym 2,4% PKB w 2022 r.
Pobierz Snapa w formacie PDF
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”