Najważniejsze wiadomości
Sąd UE żąda oddalenia pozwu pomiędzy Węgrami a Polską
Sąd Najwyższy Unii Europejskiej wskazał w czwartek, że zasada powiązania wydatków budżetowych z poszanowaniem rządów prawa jest zgodna z prawem bloku i że wyzwanie rzucone Węgrom i Polsce należy oddalić.
Prawicowe rządy obu narodów argumentowały, że taka decyzja nie ma odpowiedniej podstawy prawnej. Oba narody, główni odbiorcy funduszy unijnych, są w ostatnich latach coraz częściej krytykowane za odstępstwa od zachodnich zasad poszanowania praworządności w ich krajach.
Porada sądu poprzedza pełne orzeczenie sądu, co jest oczekiwane w nadchodzących miesiącach.
Powiązanie wypłaty funduszy z zasadami demokratycznymi było integralną częścią zeszłorocznej decyzji UE o wdrożeniu ogromnego programu dotacji dla 27 państw członkowskich w celu przezwyciężenia bezprecedensowych skutków pandemii koronawirusa.
Rzecznik generalny Manuel Campos Sanchez-Bordona wskazał, że roszczenia Węgier i Polski należy „odrzucić”, argumentując, że związek między budżetem a rządami prawa „został przyjęty na odpowiedniej podstawie prawnej… i przestrzegał zasady pewności prawa ”.
Trybunał stwierdził w oświadczeniu, że „poszanowanie praworządności może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania finansów publicznych i prawidłowego wykonania budżetu Unii”.
Polska i Węgry od lat są krytykowane w UE za zarzuty, że podważają niezależność sądownictwa i mediów oraz inne zasady demokratyczne. UE nie była w stanie zmienić kursu żadnego narodu, więc zajęła się powiązaniem pieniędzy z ich przestrzeganiem demokratycznych zachowań.
Na Węgrzech premier Viktor Orban promował to, co nazwał „demokracją nieliberalną”, co według krytyków oznacza tłumienie demokracji. W Polsce Prawo i Sprawiedliwość dominuje w rządzie zdecydowaną większością i jest coraz częściej krytykowane przez inne kraje UE.
Węgry i Polska początkowo próbowały zamrozić budżet w związku z wprowadzeniem nowego mechanizmu, ale ostatecznie zaaprobowały plan pod warunkiem, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości dokona jego przeglądu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.