Najważniejsze wiadomości
Sąd UE orzekł przeciwko Polsce w sprawie powoływania sędziów
BRUKSELA, 16 listopada (Reuters) – Sąd Najwyższy UE orzekł we wtorek, że polskie przepisy, które pozwalają Ministrowi Sprawiedliwości wysyłać sędziów do wyższych sądów karnych lub usuwać ich bez podania przyczyny, są niezgodne z prawem UE.
Sprawa powstała po tym, jak polski sąd zapytał, czy zdolność polskiego rządu do skutecznego skierowania jednego z trzech sędziów na orzeczenie sądu karnego lub zakończenia oddelegowania narusza wymóg niezawisłości sędziowskiej.
Polski sąd stwierdził, że oddelegowania i zwolnienia nie opierały się na z góry określonych kryteriach prawnych i tym ostatnim nie musi towarzyszyć uzasadnienie.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) stwierdził, że przepisy dotyczące oddelegowania muszą zapewniać niezbędne gwarancje, aby zapobiec ich nadużywaniu do politycznej kontroli orzeczeń sądowych.
Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w szereg sporów z UE o praworządność i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków podważają niezawisłość sądownictwa.
W październiku ETS orzekł, że Polska musi płacić 1 mln euro dziennie w grzywnach za utrzymywanie kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego dla sędziów.
Raportowanie Philipa Blenkinsopa, montaż Ed Osmond
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.