Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd UE oddalił pozew Polski w sprawie niezapłaconych kar kopalnianych

Published

on

Sąd UE oddalił pozew Polski w sprawie niezapłaconych kar kopalnianych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej o nałożeniu na Polskę kary w wysokości 68,5 mln euro za niezastosowanie się do wyroku ETS nakazującego zawieszenie działalności KWK Turów.

Tym samym sąd odrzucił skargę byłego polskiego rządu. Ten ostatni podnosił, że Komisja działała niezgodnie z prawem, przyjmując pieniądze po osiągnięciu przez Polskę porozumienia z Czechami, które zakończyło spór o kopalnię.

Czechy po raz pierwszy pozwały Polskę do ETS w 2021 r. Republika Czeska argumentowała, że ​​decyzja Warszawy o rozszerzeniu działalności odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w pobliżu czeskiej granicy stanowi naruszenie prawa UE i doprowadzi do szkód dla środowiska w Republice Czeskiej.

Jako środek tymczasowy ETS nakazał kopalni zaprzestanie działalności na czas trwania postępowania sądowego. Polska odmówiła, twierdząc, że dalsze funkcjonowanie kopalni i pobliskiej elektrowni, która wytwarza 7 proc. polskiej energii elektrycznej, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Następnie we wrześniu 2021 r. ETS nakazał Polsce płacić grzywny w wysokości 500 000 euro dziennie do czasu wywiązania się ze swojego obowiązku. Polska następnie odmówiła zapłaty tych kar, w związku z czym Komisja Europejska wycofała kwotę, łącznie 68,5 mln euro, z polskich funduszy UE.

Po osiągnięciu w 2022 r. porozumienia z Czechami w sprawie rozstrzygnięcia sporu kopalnianego, Polska złożyła skargę na działania Komisji Europejskiej.

READ  Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska PODGLĄD • Live Sail Die

Argumentowała, że ​​„umowa [with the Czech Republic] spowodowało, że skutki finansowe środków zarządzonych przez Trybunał ustały z mocą wsteczną” – napisał ETS w środowym komunikacie prasowym ogłaszającym orzeczenie.

„Polska argumentowała, że ​​Komisja wypłaciła odszkodowania [of the money from EU funds] jest zatem niezgodne z prawem” – kontynuował. Pieniądze zebrane przez Komisję pochodziły z kar finansowych nałożonych na Polskę przed porozumieniem praskim, ale zostały pobrane dopiero po zawarciu porozumienia.

W środowym wyroku ETS oddalił w całości pozew Polski. Zaznaczył, że wykreślenie sprawy z rejestru sądu po ugodzie z Czechami nie zwalnia Polski z obowiązku zapłaty już naliczonych kar.

„W przeciwnym razie cel kary pieniężnej, a mianowicie zapewnienie skutecznego stosowania prawa UE, gdyż stosowanie to stanowi istotny element praworządności, nie zostałby osiągnięty” – stwierdził sąd.

Dlatego też sąd stwierdził, że Komisja Europejska, która była odpowiedzialna za ściąganie kar, „mogła zgodnie z prawem potrącić kwoty należne z tytułu tej kary pieniężnej z kwotami należnymi Polsce od Unii Europejskiej”.

Polska może jeszcze odwołać się od wyroku. Decyzja należy jednak teraz do nowego, bardziej proeuropejskiego rządu Donalda Tuska, który w grudniu zastąpił u władzy PiS.

Przeciwnego zdania jest eurodeputowana PiS Beata Kempa Do momentu Oczekuje, że rząd Tuska złoży apelację, ale wyraziła też wątpliwości, jak poważny będzie to apel.

READ  Polska wysyła 500 policjantów do zwiększenia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią | Świat

Jej koleżanka z PiS w Parlamencie Europejskim, Anna Zalewska, również wezwała rząd do podjęcia „zdecydowanych kroków w obronie interesów Polski” w tej sprawie. Opisała orzeczenie ETS jako „skandaliczną decyzję”, która „legitymizuje bezprawie”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

Główny obraz kredytu fotograficznego: Petr Vodička/Wikimedia Commons (pod CC BY-SA 4.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *