technologia
Sąd UE nakłada grzywnę w wysokości 1 mln EUR dziennie w związku z eskalacją sporu o niezawisłość sądownictwa
Sąd Najwyższy Unii Europejskiej skazał Polskę na milion euro dziennie za wieloletni spór o niezawisłość sądownictwa.
Orzeczenie Trybunału w środę zostało wydane po tym, jak Komisja Wykonawcza UE wezwała do „sankcji finansowych”, aby zapewnić zgodność z orzeczeniem z lipca.
Sąd stwierdził, że wyrok był „konieczny, aby uniknąć poważnego i nieodwracalnego naruszenia porządku prawnego Unii Europejskiej oraz wartości, na których opiera się ta Unia, w szczególności praworządności”.
Komisja Europejska, która czuwa nad przestrzeganiem prawa unijnego, domagała się od sądu w Luksemburgu nałożenia na Polskę kary dziennej do czasu usprawnienia funkcjonowania polskiego Sądu Najwyższego i zawieszenia nowych ustaw podważających niezawisłość sędziowską.
Punktem spornym jest Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, organ, któremu partia rządząca delegowała uprawnienia do nakładania sankcji dyscyplinarnych.
Wielu polskich sędziów postrzega Izbę jako narzędzie wywierania nacisku na sędziów, by orzekali na korzyść agencji rządowych.
W lipcu Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał zawieszenie organu dyscyplinarnego, ale nadal funkcjonuje.
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w zeszłym tygodniu Parlamentowi Europejskiemu, że izba zostanie zlikwidowana, ale nie podał dokładnych ram czasowych.
Obserwatorzy zauważyli, że nie został zgłoszony żaden projekt ustawy znoszącej władzę dyscyplinarną.
Państwa UE od lat ostrzegają przed tym, co postrzegają jako nawrót zasad demokratycznych w Polsce, jeśli chodzi o niezawisłe sądownictwo i wolne media.
Konflikt wysunął się ponownie na pierwszy plan w tym miesiącu, kiedy polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polskie prawo na obszarach konfliktu ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej.
Pan Morawieck poprosił o opinię Trybunału Konstytucyjnego.
UE przekonuje, że polski rząd zapewnił trybunałowi starannie wybranych sędziów. – AP