Connect with us

Świat

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii wydał orzeczenie w sprawie skarbu o wartości 43 milionów dolarów pochodzącego ze statku z II wojny światowej zatopionego przez japońskie torpedy

Published

on

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii wydał orzeczenie w sprawie skarbu o wartości 43 milionów dolarów pochodzącego ze statku z II wojny światowej zatopionego przez japońskie torpedy

Republika Południowej Afryki wygrała proces dotyczący skarbu o wartości 43 milionów dolarów pochodzącego z wraku statku z czasów II wojny światowej odnalezionego u wybrzeży kraju przez brytyjską firmę poszukiwawczą, ogłosił w środę Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii. Zatonięcie SS Tilawa – tzw „Indyjski Titanic” – zabił 280 osób, a ponad 2000 srebrnych sztabek rozbiło się na dnie oceanu.

23 listopada 1942 roku SS Tilawa został zatopiony przez japońskie torpedy na Oceanie Indyjskim – stwierdził sąd. – napisano w komunikacie prasowym ogłaszającym wyrok. Oprócz ponad 900 osób na pokładzie statek przewoził także 2364 sztabki srebra zakupione przez ówczesną Unię Republiki Południowej Afryki w celu zamiany na monety. Skarbu znajdującego się na pokładzie zatopionego statku nie można było odzyskać aż do 2017 roku, kiedy specjalny pojazd ratowniczy firmy Argentum Exploration Ltd, brytyjskiej firmy należącej do szefa funduszy hedgingowych Paula Marshalla, zdołał dotrzeć do srebra.

Skarb został przewieziony do Wielkiej Brytanii i uznany za własność firmy. Argentum Exploration argumentowało w sądzie niższej instancji, że prawo morskie przewiduje, że osoba ratująca skarb może dochodzić odszkodowania za odzyskanie skarbu. Firma argumentowała, że ​​była to akcja ratunkowa dobrowolna, co oznacza, że ​​można było zażądać zapłaty, mimo że Republika Południowej Afryki nie zwróciła się do niej o odzyskanie srebra.

Republika Południowej Afryki argumentowała, że ​​sąd niższej instancji nie jest właściwy do rozpoznania pozwu spółki, ponieważ jest to obce państwo, natomiast spółka stwierdziła, że ​​kraj ten nie korzysta z immunitetu w postępowaniu sądowym.

Argumentacja przedstawiona przed sądem skupiała się na kwestii, czy srebro było „używane lub przeznaczone do celów komercyjnych” w momencie zatonięcia statku podczas II wojny światowej – stwierdził sąd. Sąd początkowo orzekł na korzyść Argentum Exploration, stwierdzając, że srebro było lub będzie wykorzystywane do celów komercyjnych.

Republika Południowej Afryki złożyła apelację, która została rozpatrzona przez Sąd Apelacyjny tego kraju. Sąd ten zgodził się z pierwotną decyzją. A więc Republika Południowej Afryki zaapelował z Sądem Najwyższym Wielkiej Brytanii.

SS Tilawa.

Fundacja SS Tilawa


Sąd Najwyższy orzekł, że srebro nie było wykorzystywane do celów komercyjnych i nie było przeznaczone do takiego użytku, oszczędzając w ten sposób Republice Południowej Afryki procesu sądowego. Choć obie strony zgodziły się, że Tilawa była wykorzystywana do celów komercyjnych, srebro znajdujące się na pokładzie statku nie było takie – stwierdził sąd. Sąd orzekł, że zamiar bicia srebra nie kwalifikuje się jako cel handlowy.

„Ładunek w ładowni statku nie jest wykorzystywany do celów handlowych ani innych” – stwierdził sąd w komunikacie prasowym.

Zatonięcie Tilawy zostało nazwane „zapomnianą tragedią” II wojny światowej, według A Strona internetowa upamiętniająca wydarzenie. W chwili zatonięcia statek miał na pokładzie 732 pasażerów, 222 członków załogi i 4 strzelców. Oprócz srebra statek przewoził ponad 5900 ton innego ładunku.

Dwie torpedy wystrzelone przez japońską marynarkę wojenną trafiły w statek i zatopiły go. W Internecie opisano SS Tilawa jako „jedyny pasażerski statek towarowy zaatakowany na Oceanie Indyjskim podczas II wojny światowej”.

Według strony internetowej dwa pobliskie statki zdołały uratować 678 pasażerów, ale 280 osób zginęło.

READ  Zabójca byłego premiera Indii Rajiva Gandhiego uwolniony po orzeczeniu sądowym | Aktualności
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *