Najważniejsze wiadomości
Sąd Najwyższy UE obniżył o połowę grzywnę nałożoną na Polskę w wysokości 1 miliona euro dziennie za kontrowersyjne reformy sądownictwa
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) obniżył o połowę dodatek mieszkaniowy nałożony na Polskę z powodu kontrowersyjnej reformy sądownictwa.
W piątek Komisja Europejska stwierdziła, że Warszawa „w dużej mierze wdrożyła kroki wymagane przez Sąd Najwyższy UE”. Wschodnioeuropejski kraj stracił w sporze z Brukselą ponad pół miliarda euro.
„Grzywny były pobierane od 3 listopada 2021 r., kiedy zaczęła obowiązywać” – powiedział w piątek Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej.
„A do wczoraj była to grzywna w wysokości miliona euro, a na dzień dzisiejszy została zmniejszona do pół miliona”.
Od lat instytucje UE spierają się z konserwatywnym polskim rządem o reformy sądownictwa, które zdaniem Komisji zagrażają niezależności sądownictwa.
Sąd powiedział w piątkowym oświadczeniu, że jego ostatnia decyzja zapadła po wniosku Warszawy z 10 marca o „uchylenie lub ewentualnie zmianę nakazu”, który wcześniej nałożył w związku ze zmianami w prawie wprowadzonymi przez rząd.
Argumentował, że „podjęte przez Polskę działania są niewystarczające, aby zapewnić wdrożenie wszystkich środków tymczasowych przewidzianych w zarządzeniu z 14 lipca 2021 r.”.
Wyraźną kwestią jest tzw. Izba Dyscyplinarna – organ składający się głównie z przedstawicieli politycznych, posiadający uprawnienia do nakładania sankcji na sędziów.
Orzeczeniem ETS uznano tę instytucję za nielegalną, a Polska musiała rozwiązać izbę. Dodatek za nocleg został nałożony po tym, jak Polska odmówiła.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.