Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd europejski twierdzi, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego

Published

on

Sąd europejski twierdzi, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego

Sala sądowa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest widziana przed rozpoczęciem rozprawy w sprawie pozwu Ukrainy przeciwko Rosji za łamanie praw człowieka na Krymie 11 września 2019 r. w Strasburgu we Francji. REUTERS / Vincent Kessler / Zdjęcie pliku

WARSZAWA, 8 listopada (Reuters) – Prawo dwóch polskich sędziów do sprawiedliwego przesłuchania zostało naruszone po zablokowaniu wniosków, powiedział w poniedziałek Europejski Sąd Najwyższy Praw Człowieka w orzeczeniu kwestionującym niezawisłość polskiego sądownictwa.

Decyzja ta była ostatnim ciosem w Polskę w międzynarodowym sporze o praworządność i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków ograniczają niezawisłość polskich sądów. Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że potrzebne są reformy, aby pozbyć się resztek komunizmu z sądownictwa.

Poniedziałkowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skrytykował Krajową Radę Sądownictwa (KRS), organ publiczny odpowiedzialny za powoływanie sędziów i tryb ich powoływania.

Sędziowie Monika Joanna Dolińska-Ficek i Artur Ozimek złożyli skargę do ETPC po zablokowaniu podań o pracę w Polsce, największym byłym państwie komunistycznym w UE.

Zarzucili, że KRS oraz Izba Rewizyjna Sądu Najwyższego i Spraw Publicznych, które rozpoznały ich apelacje, nie były niezależne i bezstronne.

„Trybunał stwierdza, że ​​Izba Rewizyjna Sądu Najwyższego i Spraw Publicznych rozpatrująca sprawy skarżących nie była „sądem powołanym przez prawo” – czytamy w orzeczeniu ETPC.

Polska została skazana na zapłatę każdemu sędziemu po 15 000 euro (17 000 USD). Sąd stwierdził również w oświadczeniu, że „w interesie praworządności… i niezawisłości sądownictwa potrzebne są szybkie działania naprawcze ze strony państwa polskiego”.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skrytykował werdykt na Twitterze.

„ETPC wydał kolejne orzeczenie kwestionujące polską KRS o dziwaczną zasadę, że są kraje, które są dojrzałymi demokracjami i mogą mieć wyjątkowo upolityczniony proces wyboru sędziów (Niemcy) i są kraje, które potrzebują opieki (Polska)” – napisał.

READ  Poronienie. Masy protestowały przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce

W październiku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wezwał swój rząd do podjęcia kroków prawnych przeciwko Niemcom w związku z tym, co uważał za upolityczniony system sędziów w największym państwie bloku. Kontynuuj czytanie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości, najwyższy sąd UE, w zeszłym roku zwrócił się do Polski o zawieszenie działania organu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego za naruszenie prawa UE. Sąd niedawno stwierdził, że Polska będzie musiała płacić 1 mln euro dziennie, żeby nie rozwiązać izby. Kontynuuj czytanie

Polska zapowiedziała zniesienie organu dyscyplinarnego z możliwością zastąpienia go nowym organem, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.

Niezależnie od tego polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym roku, że elementy prawa unijnego są niezgodne z konstytucją kraju, kwestionując tym samym główną zasadę integracji z UE.

Ziobro zwrócił się również do Trybunału Sprawiedliwości o rozstrzygnięcie, czy art. Pierwsza rozprawa w sprawie zaplanowana jest na 24 listopada.

(1 USD = 0,8655 euro)

Reportaż Joanny Plucińskiej i Anny Włodarczak-Semczuk, pod redakcją Timothy Heritage i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *