Najważniejsze wiadomości
Sąd europejski twierdzi, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego
WARSZAWA, 8 listopada (Reuters) – Prawo dwóch polskich sędziów do sprawiedliwego przesłuchania zostało naruszone po zablokowaniu wniosków, powiedział w poniedziałek Europejski Sąd Najwyższy Praw Człowieka w orzeczeniu kwestionującym niezawisłość polskiego sądownictwa.
Decyzja ta była ostatnim ciosem w Polskę w międzynarodowym sporze o praworządność i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków ograniczają niezawisłość polskich sądów. Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że potrzebne są reformy, aby pozbyć się resztek komunizmu z sądownictwa.
Poniedziałkowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skrytykował Krajową Radę Sądownictwa (KRS), organ publiczny odpowiedzialny za powoływanie sędziów i tryb ich powoływania.
Sędziowie Monika Joanna Dolińska-Ficek i Artur Ozimek złożyli skargę do ETPC po zablokowaniu podań o pracę w Polsce, największym byłym państwie komunistycznym w UE.
Zarzucili, że KRS oraz Izba Rewizyjna Sądu Najwyższego i Spraw Publicznych, które rozpoznały ich apelacje, nie były niezależne i bezstronne.
„Trybunał stwierdza, że Izba Rewizyjna Sądu Najwyższego i Spraw Publicznych rozpatrująca sprawy skarżących nie była „sądem powołanym przez prawo” – czytamy w orzeczeniu ETPC.
Polska została skazana na zapłatę każdemu sędziemu po 15 000 euro (17 000 USD). Sąd stwierdził również w oświadczeniu, że „w interesie praworządności… i niezawisłości sądownictwa potrzebne są szybkie działania naprawcze ze strony państwa polskiego”.
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skrytykował werdykt na Twitterze.
„ETPC wydał kolejne orzeczenie kwestionujące polską KRS o dziwaczną zasadę, że są kraje, które są dojrzałymi demokracjami i mogą mieć wyjątkowo upolityczniony proces wyboru sędziów (Niemcy) i są kraje, które potrzebują opieki (Polska)” – napisał.
W październiku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wezwał swój rząd do podjęcia kroków prawnych przeciwko Niemcom w związku z tym, co uważał za upolityczniony system sędziów w największym państwie bloku. Kontynuuj czytanie
Europejski Trybunał Sprawiedliwości, najwyższy sąd UE, w zeszłym roku zwrócił się do Polski o zawieszenie działania organu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego za naruszenie prawa UE. Sąd niedawno stwierdził, że Polska będzie musiała płacić 1 mln euro dziennie, żeby nie rozwiązać izby. Kontynuuj czytanie
Polska zapowiedziała zniesienie organu dyscyplinarnego z możliwością zastąpienia go nowym organem, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.
Niezależnie od tego polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym roku, że elementy prawa unijnego są niezgodne z konstytucją kraju, kwestionując tym samym główną zasadę integracji z UE.
Ziobro zwrócił się również do Trybunału Sprawiedliwości o rozstrzygnięcie, czy art. Pierwsza rozprawa w sprawie zaplanowana jest na 24 listopada.
(1 USD = 0,8655 euro)
Reportaż Joanny Plucińskiej i Anny Włodarczak-Semczuk, pod redakcją Timothy Heritage i Hugh Lawsona
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.