Nauka
Rzeczywistość rozszerzona, sztuczna inteligencja i robotyka: odkryj polski „Las Krzemowy”
Zalesiony region podlaski w północno-wschodniej Polsce okazuje się żyznym gruntem dla technologii i innowacji. Rozmawiamy z firmami i absolwentami w sercu tego niezwykłego centrum technologicznego.
Region podlaski w Polsce jest bogaty w piękno przyrody i obfituje w lasy. Ale teraz aspiruje do bycia swego rodzaju „Lasem Krzemowym” dzięki rozwijającej się technologii i scenie IT.
Innowacyjność leży u podstaw wizji innowacji i inwestycji województwa podlaskiego. Ma na celu użyźnianie ekosystemu, który pokaz danych zatrudnia już ponad 10 000 osób w branży IT, w tym ponad 4 000 programistów.
Międzynarodowy Grupa TenderHut ma swoje korzenie w województwie podlaskim. Jedna z 15 firm, Holo4Labsopracował zaawansowaną technologię rzeczywistości rozszerzonej, aby pomóc naukowcom wyeliminować ręczne i czasochłonne zadania.
Firma twierdzi, że jej zaawansowane technologicznie okulary mogą pomóc skrócić prace nad lekiem nawet o trzy lata.
„W przypadku nowych leków ich opracowanie zajmuje 10–15 lat. Skraca to czas o rok, dwa, a nawet trzy lata krócej” – ujawnił Maciej Falkowski, Head of Product w Holo4Labs.
„Jako naukowiec mogę w pełni skoncentrować się na swojej pracy, ponieważ widzę wszystko w zasięgu wzroku i nawiguję za pomocą poleceń głosowych, dzięki czemu mogę pracować bez użycia rąk”.
„Jeśli mówimy o przyszłości, to także tutaj chcemy zrobić to, że naprawdę ściśle współpracujemy ze wszystkimi uniwersytetami. Staramy się szkolić nowe osoby, staramy się mieć jak najlepszych pracowników i tutaj też widzę duży rozwój” – powiedział Robert Strzelecki, Prezes Zarządu TenderHut Group SA.
Dla Uniwersytet Medyczny w BiałymstokuW stolicy regionu technologia znajduje się w centrum badań, koncentrując się na takich kwestiach jak sztuczna inteligencja i to, w jaki sposób może ona pomóc w personalizowaniu przyszłych metod leczenia.
„Istnieją doskonałe warunki do współpracy uczelni z partnerami biznesowymi, co pozwala wypracować narzędzia, które faktycznie zostaną dostarczone do łóżka pacjenta” – powiedział dr Łukasz Szczerbiński, adiunkt w Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku , skupiać się.
„Kolejną rzeczą, którą mamy szczęście, są partnerzy z ogromnym doświadczeniem, szczególnie z USA czy Niemiec” – dodał.
Pielęgnowanie i zatrzymywanie młodych talentów
Photon to interaktywny robot, który pomaga uczniom zapoznać się z technologią i jest dziełem podlaskich absolwentów. Widzi, słyszy i odczuwa dotyk.
Zaprojektowane i zmontowane w województwie podlaskim Photon twierdzi, że 60 000 jego robotów jest obecnie wdrażanych w klasach w całej Europie i USA. W miarę rozwoju startup ten chce pozostać wierny swoim korzeniom.
„Widzę duży rozwój regionalny pod względem napływu nowych firm i technologii do tego regionu i uważam, że bardzo przydatne jest to, że możemy się wspólnie rozwijać” – wyjaśnił Michał Grześ, dyrektor generalny firmy Edukacja fotonowa.
„Oczywiście w przyszłości dokonamy pewnej globalnej i międzynarodowej ekspansji, ale rdzeń firmy nadal pozostanie tutaj”.
Techniczne i kreatywne umysły stojące za Photonem ukończyły studia Politechnika Białostocka. Buduje historię powstałych start-upów, pomagając zatrzymać młode umysły w regionie.
„Angażujemy przedsiębiorców” – powiedziała profesor Marta Kosior-Kazberuk z Politechniki Białostockiej.
„W fazie rekrutacji pokazujemy przyszłym kandydatom możliwości rozwoju kariery inżynierskiej w naszym regionie. Podczas studiów ściśle współpracujemy z firmami, organizując staże, wizyty studyjne, wykłady i zajęcia z profesjonalistami z naszej uczelni.”
Aby urzeczywistnić swoją wizję high-tech, województwo podlaskie stawia na wykwalifikowanych absolwentów. Region zdaje sobie jednak sprawę, że posiadanie wystarczającej ich liczby jest jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoimy.
Co roku województwo podlaskie opuszcza około 9 000 studentów – to młoda, wykwalifikowana siła robocza, na której region polega przy realizacji swojej wizji innowacji i inwestycji.
„Odbyliśmy wiele wizyt studyjnych za granicą. Byliśmy w Dolinie Krzemowej, odwiedziliśmy Izrael i wiele krajów Europy – powiedział Mariusz Dąbrowski, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego województwa podlaskiego.
Staramy się przeszkolić jak najwięcej osób, ale nadal nie sądzę, że to wystarczy. To jest więc główne wyzwanie – myślę, że nie tylko w tej części Polski, ale w całej UE.”
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”