Najważniejsze wiadomości
Rządząca w Polsce prawicowa koalicja traci większość parlamentarną
WARSZAWA, Polska (AP) – Prawicowa koalicja rządząca w Polsce straciła w piątek niewielką większość w parlamencie po tym, jak trzech deputowanych wyjechało, by skrytykować decyzję rządu o wycofaniu węgla i plan naprawy kraju po pandemii.
Nie oczekuje się jednak, aby posunięcie to obaliło rząd premiera Mateusza Morawieckiego – w którym PiS jest najsilniejszym partnerem – może bowiem liczyć na poparcie kilku niewielkich partii sojuszniczych lub opozycyjnych w kluczowych głosowaniach.
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że ostatnie głosowania parlamentarne odrzucające wnioski opozycji przeciwko członkom gabinetu pokazały, że rząd ma wystarczające poparcie wśród prawodawców.
– Nie mamy formalnej większości, ale tak naprawdę liczy się to, jak zagłosuje ustawodawca – powiedziała Czerwińska.
Koalicja Prawa i Sprawiedliwości i dwóch młodszych partnerów ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszła do władzy w 2015 roku, a także wygrała wybory z agendy społecznej i konserwatywnej w 2019 roku. Rząd w wielu obszarach jest w sprzeczności z Unią Europejską i nalega na niezależność jej 27 członków w podejmowaniu decyzji.
Jan Grabiec, rzecznik największej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej, powiedział, że był to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stałą większość, którą posiadał przez sześć lat.
„Rząd będzie miał coraz większe problemy z uzyskaniem większości dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub rządy prawa” – powiedział Grabiec.
Ustawodawca PO Cezary Tomczyk powiedział, że partia przygotuje się do przedterminowych wyborów, ponieważ „erozja i upadek tej władzy dzieje się na naszych oczach”.
Ustępujący posłowie Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski byli sfrustrowani decyzją rządu o powstrzymaniu się od wycofywania węgla mimo obietnic wyborczych. Węgiel, który ma duży wpływ na środowisko, stanowi około 65% polskiej energii.
Girzyński powiedział, że plan naprawy gospodarczej kraju po pandemii nakłada cały ciężar finansowy na małe firmy, na czym skorzystałyby przedsiębiorstwa państwowe.
„O ile wiem, to poczucie opuszczenia ogarnęło wiele osób w PiS. Zachęcamy ich, aby do nas dołączyli ”- powiedział Girzyński.
Do niedawna koalicja była na kursie kolizyjnym z Unią Europejską w zakresie różnych tematów, od praworządności, przez niezależność sądownictwa po agendę klimatyczną, udało się przeforsować wszystkie swoje decyzje przez izbę niższą i zapewnić sobie poparcie Senatu. Ale ostatnio jej siła zaczęła słabnąć w wyniku walki o władzę i krytyki jej oporu wobec UE, co osłabiło pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Sondaże pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość, kierowane przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, nadal cieszy się największym poparciem, w dużej mierze ze względu na jego hojne premie dla rodzin wielodzietnych i emerytów oraz poparcie dla tradycyjnych, narodowych wartości w narodzie w większości katolickim. Ale sondaże sugerują, że większość parlamentarna nie wygrałaby, gdyby teraz odbyły się przedterminowe wybory.
W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, gdzie ma 49 na 100 mandatów. Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.