Nauka
Rządy Ukrainy i Polski podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie cyberobrony
W dniu dzisiejszym Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, Specjalna Łączność Państwowa oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podpisały memorandum o porozumieniu w zakresie cyberochrony.
Od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę rosyjscy hakerzy wielokrotnie atakowali także Polskę. Podpisanie tego dokumentu to ważny krok w kierunku połączenia sił w celu odparcia wroga w cyberprzestrzeni.
„Teraz trwa pierwsza światowa cyberwojna. Dlatego połączenie sił i wymiana praktyk jest logicznym krokiem w tej dziedzinie. Z Polską mamy nie tylko wspólną fizyczną granicę, ale także wspólne problemy w cyberprzestrzeni, gdzie jesteśmy obiektem tych samych ataków. Jestem pewien, że razem w tej walce staniemy się silniejsi i bardziej efektywni”– Mychajło Fiodorow, Wicepremier – Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy.
Memorandum wzmocni wspólną walkę z cyberprzestępczością oraz sprawi, że wymiana doświadczeń i informacji na temat incydentów cybernetycznych będzie szybsza i bardziej efektywna.
„Cyberobrona nie tworzy się sama. To zawsze wspólny wysiłek. Za dużo, gdy wszyscy jesteśmy pod tym samym zagrożeniem. Jeśli uważasz, że jesteś bezpieczny, ponieważ stosujesz unijne przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa i pracujesz razem w Unii, zagrożenie nadejdzie z zewnątrz, tak jak miało to miejsce. Podpisujemy ten ważny protokół ustaleń, aby współpracować z naszymi ukraińskimi partnerami, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach, przed którymi stoimy, uczyć się od siebie nawzajem i stać się bardziej odpornymi na cyberzagrożenia”. powiedział Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji RP, gubernator. Komisarz ds. bezpieczeństwa cybernetycznego.
Ponadto Ukraina i Polska zwiększą swoją obecność na arenie międzynarodowej: udział w organizacjach międzynarodowych, wystąpienia na cyberkonferencjach, wielostronne formaty dialogu i konsultacji. Ponadto strony będą zapobiegać rozprzestrzenianiu się fałszerstw i dezinformacji w przestrzeni informacyjnej.
„Wojna cybernetyczna rozpętana przez Rosję przeciwko Ukrainie pokazała, jak ważne jest zjednoczenie społeczności międzynarodowej w walce z agresją w cyberprzestrzeni. Połączenie sił z partnerami stało się jednym z filarów skutecznego odpierania cyberataków wroga. Doświadczenie to musi zostać rozpowszechnione i stać się podstawą do tworzenia zbiorowego systemu cyberochrony w demokratycznym świecie. Dzięki podpisaniu notatki będziemy mogli znacznie aktywniej dzielić się zdobytymi umiejętnościami i umiejętnościami z naszymi zaufanymi przyjaciółmi z Polski,” podkreślił szef Państwowych Sił Specjalnych Jurij Szczygoł.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”