Connect with us

Nauka

Rzadki meteoryt „Earthgrazer” odbija się od ziemskiej atmosfery z powrotem w kosmos – RT World News

Published

on

Rzadki meteoryt „Earthgrazer” odbija się od ziemskiej atmosfery z powrotem w kosmos – RT World News

Globalna sieć obserwatorów gwiazd o otwartym kodzie źródłowym udostępniła niezwykłe nagrania pokazujące rzadki meteoryt „Earthgrazer”, który odbija się od atmosfery naszej planety i unika pewnej zagłady na początku tego tygodnia.

„Earthgrazer” przemknął po niebie nad północnymi Niemcami i Holandią 22 września na wysokości zaledwie 91 km, znacznie poniżej naszej orbitującej pogody i satelitów telewizyjnych.

W przeciwieństwie do większości innych meteorytów, które spalają się w atmosferze, tworząc przy tym „spadające gwiazdy”, ta szczególna szczęśliwa bryła kosmicznej skały, prawdopodobnie fragment komety lub meteorytu, „odbiła się” z powrotem w kosmos.

Szczęśliwą ucieczkę meteorytu rtęciowego z ognistej zagłady wykryły kamery w Globalnej Sieci Meteorów, która stanowi integralną część rozwijającej się sieci obrony planetarnej na Ziemi.

GMN ma na celu objęcie globu kamerami monitorującymi meteoryty i informowanie opinii publicznej za pośrednictwem alertów w czasie rzeczywistym o zbliżającej się aktywności skał kosmicznych.

„Sieć jest zasadniczo zdecentralizowanym instrumentem naukowym, na który składają się astronomowie amatorzy i naukowcy-obywatele z całej planety, każdy z własnym systemem kamer”, wyjaśnia założyciel GMN Denis Vida.



Również na rt.com
Bliżej niż dni pogodowe: asteroida odkryta dopiero 5 DNI temu świst przez Ziemię w ostatniej bliskości


GMN, będąca zasadniczo agencją obrony planetarnej typu open source, dostarcza dane, takie jak trajektorie i orbity meteorytów, zarówno opinii publicznej, jak i społeczności naukowej, aby pomóc w ulepszeniu naszych metod obserwacji.



Również na rt.com
ISS zmuszone do wykonania manewru awaryjnego, aby ominąć resztkę japońskiej rakiety – NASA


Tak zwane „pasożyty na ziemi” są dość rzadkie, występują tylko kilka razy w roku, podczas których spalają się tysiące meteorów, a zaledwie kilka z nich przeżywa i dociera do ziemi.

Myślisz, że Twoi przyjaciele byliby zainteresowani? Udostępnij tę historię!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *