Najważniejsze wiadomości
Rzadka, kilkusetletnia złota moneta z Holandii znaleziona przez wykrywacz metalu w Polsce
Na początku tygodnia na południowym wybrzeżu Polski mężczyzna za pomocą wykrywacza metalu odkrył stuletnią holenderską monetę – ogłosili urzędnicy muzeum.
Moneta, złoty dukat, pochodzi z Holandii post w mediach społecznościowych autorstwa Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Moneta pochodzi z 1777 roku i została znaleziona na miejscu najstarszego klasztoru dominikanów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
Mężczyzna, który znalazł monetę, został zidentyfikowany jako mieszkaniec Polski Maciej Ruzik. Ruzik jest członkiem Stowarzyszenia Eksploracji Obszarów i przeszukiwał okolicę w poszukiwaniu artefaktów. Odkrycie monety „pokazuje niezwykle bogatą historię miasta” – stwierdziło muzeum. Macieja powiedział lokalnej gazecie że był „bardzo emocjonalny” w związku ze znaleziskiem.
„To wspaniałe odkrycie” – powiedział.
Moneta przedstawia stojącego rycerza z uniesionym mieczem w jednej ręce i kilkoma strzałami w drugiej. Według muzeum na awersie monety znajduje się rok i napis, który można przetłumaczyć jako „W harmonii nawet małe rzeczy przeradzają się w wielkie rzeczy”.
Muzeum podało, że na rewersie monety znajduje się inny napis, który może wskazywać, w jakim województwie została wyemitowana.
Według muzeum Republika Niderlandów istniała od 1581 do 1795 roku, co oznacza, że moneta pochodzi z ostatnich dziesięcioleci istnienia Republiki.
Urzędnicy powiedzieli, że to pierwsza moneta tego typu znaleziona w Polsce. Muzeum podaje, że podobne złote dukaty rozprowadzano w Polsce w latach trzydziestych XIX wieku, chociaż głowę rycerza z przodu zastąpiono małym polskim orłem. Generalnie złote dukaty przez wieki były silną walutą w handlu międzynarodowym. Bogato zdobione monety zostały przyjęte na całym świecie, a Królewska Mennica Holenderska nadal bije je co roku Strona internetowa organizacji.
Odkrycie następuje około miesiąc po odnalezieniu tam średniowiecznego miecza z tajemniczym napisem Dno polskiej rzekiktóry według niektórych ekspertów mógł należeć do Wikingów.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.