Świat
Rząd peruwiański ponownie otwiera pociągi z Machu Picchu
Po zakłóceniach i zamknięciach w ciągu ostatniego tygodnia usługi kolejowe i lotniska są teraz ponownie otwierane.
PeruRail, peruwiański operator kolejowy obsługujący południowe i południowo-wschodnie regiony kraju, powiedział w sobotnim oświadczeniu, że pociągi wznowią kursowanie do i z Machu Picchu w przypadku sytuacji awaryjnej.
Pociąg przewożący zagubionych turystów przybywa do Ollantaytambo w Peru 17 grudnia.
Martin Bernetti/AFP/Getty Images
„W tym celu współpracujemy z władzami miasta Machu Picchu, aby zapewnić prawidłowe wsiadanie do tych pociągów, dając pierwszeństwo opiece nad osobami starszymi, osobami z problemami zdrowotnymi i rodzinami z dziećmi” – czytamy w oświadczeniu.
PeruRail powiedział również, że ewakuowani zostaną przewiezieni autobusem z gminy Piscacucho do miasta Cuzco, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko Alejandro Velasco Astete (CUZ).
Lotniska wznawiają działalność
Ministerstwo Transportu Peru poinformowało w piątek, że lotnisko w Cuzco, 75 kilometrów od Machu Picchu, wznowiło loty po tymczasowym wstrzymaniu operacji w związku z protestami w kraju.
„Pasażerowie, którzy muszą się poruszać podczas godziny policyjnej, mogą wykorzystać swoje bilety jako glejt” – poinformowało ministerstwo.
Inne lotniska w Peru również zostały dotknięte zamieszkami, ale zaczęły się ponownie otwierać
W poniedziałek peruwiańskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji napisało na Twitterze, że międzynarodowy port lotniczy im. Alfredo Rodriqueza Ballona w Arequipie – największym porcie lotniczym Peru na południu – wznowił działalność, a pierwszy lot wystartował o 6:15 rano.
Według ministerstwa, międzynarodowe lotnisko Inca Manco Capac w Juliaca ma zostać wznowione od wtorku.
Nieoczekiwanie unieruchomiony
Według Darwina Baca, burmistrza Machu Picchu, około 300 turystów z całego świata, w tym Peruwiańczycy, mieszkańcy Ameryki Południowej, Amerykanie i Europejczycy, utknęło w Machu Picchu.
Baca powiedział CNN w piątek, że poprosił o loty helikopterem w celu ewakuacji turystów po tym, jak demonstracje wstrzymały pociągi i loty.
Osieroceni turyści przechodzą przez Chilca, niedaleko Machu Picchu.
Alejandra Orosco/Reuters
Po upadku Castillo w miastach w całym kraju wybuchły protesty, czasem naznaczone starciami z peruwiańskimi siłami bezpieczeństwa. Jedni protestują za Castillo, inni chcą całkowitego restartu kraju z nowymi wyborami i rozwiązaniem Kongresu.
Gmina Machu Picchu poinformowała w piątkowym oświadczeniu, że spodziewa się ewakuacji turystów do soboty, ponieważ w całym kraju doszło do eskalacji napięć. W demonstracjach politycznych zginęło co najmniej 20 osób.
Akcja ewakuacyjna jest wynikiem współpracy między burmistrzem Machu Picchu a Ministerstwami Handlu Zagranicznego i Turystyki, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Kultury i Okręgiem Miejskim Machu Picchu.
Ostrzeżenia od rządów międzynarodowych
W niedzielnym przemówieniu papież Franciszek wezwał do pokoju w Peru.
„Modlimy się o pokój w Peru, o ustanie przemocy w tym kraju i obranie drogi dialogu w celu przezwyciężenia kryzysu politycznego i społecznego, który dotyka ludność”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”