Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com
rejestrować
rejestrować
PRAGA, 8 grudnia (Reuters) – Czeski rząd w środę zezwolił na wysłanie do 150 żołnierzy, aby pomóc Polsce powstrzymać napływ migrantów z Białorusi, kryzys dotykający Unię Europejską Mińsk, który oskarżył inżynierię.
Plan, po zatwierdzeniu przez parlament, uczyniłby Czechy trzecim państwem obcym po członkach NATO Estonii i Wielkiej Brytanii oraz wysłałby personel do granicy polsko-białoruskiej.
„Strona polska prosiła o jednostki techniczne, bo chce realizować zadania budowy i naprawy barier granicznych. I poprosiła o jednostki do monitorowania granicy z Białorusią zarówno w dzień, jak i w nocy” – powiedział czeski minister obrony Lubomir Metnar na konferencji prasowej. .
rejestrować
Powiedział, że spodziewa się, że Parlament zatwierdzi operację w przyszłym tygodniu, a wojska wkroczą do Polski w następnym tygodniu.
Nie miałbyś żadnego bezpośredniego kontaktu z osobami próbującymi przekroczyć granicę. Metnar powiedział, że jednostki będą obejmować osobę odpowiedzialną za drony.
Czechy należą do wyszehradzkiej grupy krajów Europy Środkowej, do której należą również Polska, Słowacja i Węgry. Grupa zajęła jasne stanowisko w sprawie migracji.
Ustępujący premier Andrej Babis zobowiązał się do powstrzymania migrantów w ramach swojej październikowej kampanii wyborczej, podczas gdy nowa koalicja rządząca popiera plan wysłania wojsk na pomoc Polsce.
Liczba prób wjazdu do Polski przez migrantów podróżujących przez Białoruś z Bliskiego Wschodu lub Afryki spadła w ostatnich dniach, a polscy strażnicy graniczni zgłosili we wtorek 51 prób, co stanowi ułamek rekordów z połowy listopada, kiedy 501 osób zostało, przejść w jeden dzień.
Jednak napięcia pozostają, a Polska oskarża białoruskie służby bezpieczeństwa o pomoc migrantom w przekraczaniu granicy i prowokowanie polskich żołnierzy, np. rzucaniem fajerwerków. Mińsk temu zaprzecza. Kontynuuj czytanie
Białoruś odrzuca również zarzuty UE o wywołanie kryzysu migracyjnego w odwecie za zachodnie sankcje za łamanie praw człowieka.
rejestrować
Reportaż Jasona Hoveta i Jana Lopatki; Montaż przez Kevina Liffeya, Alexa Richardsona i Eda Osmonda
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.