Connect with us

Gospodarka

Rynki przestaną się martwić i nauczą się kochać nową zimną wojnę

Published

on

Rynki przestaną się martwić i nauczą się kochać nową zimną wojnę

Oczywiście łatwo zrozumieć, dlaczego. Jeśli dojdzie do inwazji, na Rosję zostaną nałożone sankcje, a przepływ gazu i ropy nagle ustanie, wpędzając Niemcy i większość reszty Europy w kryzys energetyczny. Jeśli sankcje te zostaną rozszerzone na Chiny, globalne łańcuchy dostaw natychmiast się załamią. „Istnieje ryzyko wprowadzenia przez Chiny embarga eksportowego na wszystkie kraje NATO, a wtedy czeka nas ogromny, krytyczny wstrząs podażowy dla światowej gospodarki” – ostrzega High Frequency Economics w analizie z tego tygodnia. „Europejskie gospodarki załamałyby się w krachu przypominającym skutki embarga naftowego z października 1973 roku”.

To prawda, że ​​efekty krótkoterminowe byłyby bardzo złe. A jednak nowa zimna wojna może być dobra dla rynków w perspektywie średnioterminowej. Dlatego. Po pierwsze: uaktualnij. Rządy będą musiały zacząć wydawać znacznie więcej na obronę, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Nieszczęśliwe 1,4 proc. PKB wydawane na siły zbrojne Niemiec musi drastycznie wzrosnąć, podobnie jak Holandia, również o 1,4 proc. poświęca się ochronie.

Wszystkie te dodatkowe wydatki stworzą nowe miejsca pracy i branże, jak miało to miejsce w przeszłości. Co równie ważne, będzie napędzać rozwój innowacyjnych technologii; w rzeczywistości może to być nowa zimna wojna, wprowadzając na rynek masowy drony i robotykę opracowane w finansowanych przez rząd laboratoriach obronnych, tak jak internet był w zasadzie wytworem tych ostatnich.

Następnie wywoła falę nowych inwestycji. Jeśli rosyjska energia zostanie zakazana w Europie, będziemy musieli znaleźć nowe źródła energii, a najbardziej prawdopodobnymi opcjami są energia jądrowa i wiatrowa. Oba są wykonalne, ale wymiana rosyjskich gazociągów będzie kosztować dużo pieniędzy. Jeśli chińscy dostawcy części i wyrobów gotowych zostaną odciągnięci od Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, musimy zastąpić ich własnymi fabrykami, tworząc w ten sposób miejsca pracy i bogactwo.

READ  Henkel: Partnerstwo z Jokey i Akpol w celu napędzania inicjatyw gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *