Connect with us

Gospodarka

Rynek pracy w Polsce pozostaje napięty | zatrzaski

Published

on

Rynek pracy w Polsce pozostaje napięty |  zatrzaski

Wysokiemu wzrostowi płacy minimalnej i dużej sile przetargowej pracowników wynikającej z napiętej sytuacji na rynku pracy w Polsce towarzyszyły także wprowadzone w marcu i kwietniu podwyżki płac w sektorze publicznym.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu o 0,2% r/r, tyle samo co w lutym i nieco gorzej od konsensusu (-0,1% r/r). Stopniowo zmniejsza się popyt na pracę, zwłaszcza w sektorze przetwórstwa przemysłowego (zwłaszcza produkcji mebli). Przedsiębiorstwa borykają się obecnie ze spadającymi marżami i rosnącą konkurencją ze strony Azji, a popyt eksportowy ze strony głównych partnerów handlowych Polski jest w dalszym ciągu stosunkowo słaby.

Ogólna sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna pomimo pewnych oznak spowolnienia. Firmy w dalszym ciągu gromadzą pracowników, ponieważ obawiają się, że nie będą w stanie uzupełnić siły roboczej, gdy gospodarka się ożywi. W połączeniu z przyjazną społecznie polityką rządu powinno to przełożyć się na dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń w tym roku. Biorąc pod uwagę znaczny spadek inflacji, drugi miesiąc z rzędu dynamika płac realnych utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym. Podobną dynamikę zaobserwowaliśmy już pod koniec lat 90. Oczekujemy, że wydatki konsumenckie będą kluczowym czynnikiem napędzającym PKB zarówno w 2024, jak i 2025 roku.

READ  Polska klaruje stanowisko w sprawie wycofywania węgla, wciąż jest 2049 - EURACTIV.pl
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *