Polska kontynuuje program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, uruchamiając konkurencyjny proces o wydanie pozwolenia na korzystanie z morskiej energetyki wiatrowej z dna morskiego w obszarze 53.E1 na polskim Bałtyku. RWE jest w biegu i złożyło ofertę na lokalizację do 1,5 GW około 75 km od wybrzeża Ustki. Bazując na doświadczeniu RWE w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, efektywnego zarządzania projektami oraz bezpiecznej eksploatacji podobnych morskich farm wiatrowych w Europie, firma opracowała unikalną koncepcję dla tego szczególnego obszaru morskiego, który koncentruje się między innymi na efektywnym wykorzystaniu terenu.
„Sprawna realizacja nowych projektów offshore u wybrzeży Polski znacznie przybliży nasz kraj do tak bardzo potrzebnej dywersyfikacji źródeł energii i zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, zgodnie z zapisami polskiej polityki energetycznej. powiedział Grzegorz Chodkowski, Wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables. „Opierając się na naszym doświadczeniu w zakresie morskiej energetyki wiatrowej oraz ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i firmami łańcucha dostaw, jesteśmy w doskonałej pozycji, aby dostarczać wielkoskalowe morskie farmy wiatrowe, biorąc pod uwagę m.in. efektywne wykorzystanie terenu. I jesteśmy gotowi ubiegać się o kolejne dodatkowe pozwolenia na dno morskie na polskim Bałtyku.”
„RWE jest wyraźnie zaangażowane w przyczynianie się do polskiej transformacji energetycznej poprzez realizację państwowego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Z FEW Baltic II realizujemy obecnie nasz pierwszy projekt offshore na polskim Bałtyku. Cieszymy się, że złożyliśmy ofertę na morską farmę wiatrową o nazwie Freeboard I w obszarze 53.E1. W oparciu o nasze ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, zaproponowaliśmy zintegrowane podejście do tego pozwolenia na dno morskie. Jesteśmy przekonani, że nasza oferta będzie wzorem dla rozwoju nowej generacji morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.”
Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind, RWE Renewables, dodaje: „RWE od wielu lat napędza polską transformację energetyczną poprzez rozwój, budowę i eksploatację lądowych farm wiatrowych. Dzięki swojemu portfolio RWE jest jednym z pięciu największych polskich operatorów wiatrowych na lądzie. Ponadto RWE stale dywersyfikuje swój polski portfel energii odnawialnej poprzez inwestycje w projekty fotowoltaiczne.
Ponadto RWE czyni postępy w realizacji FEW Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa o mocy 350 MW będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić odpowiednie potrzeby około 350 000 polskich gospodarstw domowych. Poprzez projekt FEW Baltic II RWE wniesie znaczący wkład w lokalną gospodarkę – jeden z jej strategicznych rynków wzrostu w Europie. Aby wnieść dodatkowy wkład, RWE jest również gotowe do złożenia bardzo konkurencyjnych ofert na inne dodatkowe tereny udostępnione przez polski rząd pod morskie farmy wiatrowe. Pozwolenia na dno morskie przyznane w tym procesie będą miały możliwość zakwalifikowania się i uczestniczenia w aukcjach kontraktów różnicowych (Contract for Difference) rozpoczynających się w 2025 roku.
Więcej wiadomości i artykułów specjalistycznych z globalnego przemysłu energii odnawialnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Energy Global.
Jesienne wydanie Energy Global 2022
Wydanie Energy Global na jesień 2022 zawiera szereg artykułów technicznych poświęconych falom i pływom, przetwarzaniu odpadów w energię, magazynowaniu energii, technologii słonecznej i nie tylko. To wydanie zawiera również raport regionalny, w którym szczegółowo opisano, w jaki sposób ekologiczny wodór odgrywa kluczową rolę w przejściu na energię odnawialną w Europie.
Przeczytaj artykuł online na: https://www.energyglobal.com/wind/07102022/rwe-bids-for-offshore-wind-seabed-permit-in-poland/