Najważniejsze wiadomości
RWE bada, jak poprawić różnorodność biologiczną w swoich parkach fotowoltaicznych w Polsce
Aby zwiększyć zrównoważony rozwój, RWE prowadzi pilotażowy projekt biomonitoringu, aby zbadać, w jaki sposób można stworzyć korzystne warunki dla różnorodności biologicznej w parkach fotowoltaicznych. W związku z tym firma wprowadziła zabiegi przyjazne dla środowiska w dziesięciu wybranych parkach fotowoltaicznych na terenie województwa wielkopolskiego, aby zapewnić pożyteczne siedlisko dla owadów. Obejmuje to martwe drewno, drewniane pojemniki na biomasę i piasek. Roślinność łąkowa wzdłuż płotu stworzyła także idealne żerowiska dla różnych gatunków.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy RWE regularnie przeprowadzało badania terenowe dotyczące przyjaznych dla środowiska zabiegów w tych parkach fotowoltaicznych. Aby wyniki były wiarygodne, monitoring powtórzono w dwunastu dodatkowych parkach fotowoltaicznych RWE bez dodatkowych działań na rzecz różnorodności biologicznej oraz na niezagospodarowanych obszarach kontrolnych, na których znajdują się pola uprawne i łąki. Monitoringiem objęte są owady, ptaki, nietoperze i inne ssaki oraz gatunki takie jak gady, a także flora. Przy tym projekcie badawczym RWE ściśle współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Anna Januszewska, ekspert ds. ochrony środowiska i kierownik projektów w RWE Polska, powiedziała: „Działanie parków fotowoltaicznych w harmonii z naturą jest możliwe dzięki ciągłym badaniom i obserwacji. Korzystanie z danych wysokiej jakości ma kluczowe znaczenie dla naszych ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także naszej działalności. Działania te mają na celu uczynienie RWE pionierem zrównoważonego rozwoju w Polsce i poza nią.”
Wyniki pierwszych pomiarów pokazują, że parki fotowoltaiczne stwarzają przyjemne środowisko dla rozwoju wielu gatunków roślin i zwierząt. Flora na obszarze systemów fotowoltaicznych jest podobna do tej na łąkach, chociaż rzeczywiste gatunki różnią się nieco w każdym obszarze. Występowanie gatunków owadów kształtuje się na poziomie zbliżonym do występującego w okolicznych obszarach przyrodniczych czy na polach uprawnych. Brak typowych zabiegów rolniczych, takich jak koszenie czy nawożenie, zapewnia owadom odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają także, że stanowiska fotowoltaiczne są wyjątkową ostoją dla owadów, które znajdują tam stabilne warunki do rozwoju i zimowania, a na początku kolejnego sezonu mogą zasiedlać okoliczne tereny rolnicze. Ma to znaczenie również w produkcji rolnej. Populacje owadożerców ograniczają występowanie szkodników na polach uprawnych. Pomiary potwierdzają, że systemy fotowoltaiczne są również niezwykle atrakcyjnym obszarem dla różnych gatunków ptaków, szczególnie w okresie lęgowym. Badanie będzie kontynuowane przez następne 12 miesięcy w celu zebrania dalszych wiarygodnych danych na temat pozytywnego wpływu parków fotowoltaicznych na różnorodność biologiczną.
Jako jedna z wiodących na świecie firm w obszarze energii odnawialnych, RWE konsekwentnie forsuje rozbudowę swojego portfolio w Polsce. Spółka posiada w kraju ponad 540 MW zainstalowanych mocy w wiatrach na lądzie. Ponadto RWE dywersyfikuje swój portfel energii odnawialnej w Polsce inwestując w projekty fotowoltaiczne. Obecnie firma buduje w Polsce parki fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.
Więcej aktualności i artykułów ze światowej branży energii odnawialnej można znaleźć w najnowszym numerze magazynu Energy Global.
Wydanie Energy Global na wiosnę 2024 r
Wydanie Energy Global z wiosny 2024 r. zaczyna się od artykułu Fielda na temat tego, w jaki sposób magazyny akumulatorów mogą służyć jako realne rozwiązanie niedoborów energii, a następnie przedstawia raport regionalny autorstwa Théodore’a Reeda-Martina, asystenta redakcyjnego w Energy Global, przyglądający się stan energii odnawialnej w Europie. To wydanie zawiera także serię artykułów technicznych na temat infrastruktury elektrycznej, monitorowania turbin i łopatek, technologii magazynowania akumulatorów, powłok i nie tylko.
Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.energyglobal.com/solar/22052024/rwe-explores-biodiversity-enhancement-at-its-photovoltaic-farms-in-poland/
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.