Nauka
Rwandyjska firma podpisuje umowę na rozwiązania satelitarne z polską firmą kosmiczną
Rwandyjska firma Locus Dynamics (LD) podpisała umowę z SatRev – polską firmą kosmiczną – o partnerstwie w rozwoju i obsłudze infrastruktury satelitarnej do monitorowania Ziemi, która zapewni rozwiązania w Rwandzie i poza nią.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rwanda podpisuje umowę o usługach kosmicznych z globalną organizacją satelitarną
Protokół ustaleń (MoU) został podpisany 7 lutego na marginesie drugiej edycji porozumienia Forum Biznesu Rwanda-Polska która zgromadziła sektory prywatne z obu krajów w celu zbadania potencjalnych obszarów współpracy w zakresie inwestycji i handlu.
Rwanda w dalszym ciągu czyni postępy w realizacji swoich ambicji stworzenia tętniącego życiem ekosystemu kosmicznego, kształtowanego przez współpracę z różnymi krajami i wybitnymi instytucjami, aby pomóc w rozwijaniu jej zdolności kosmicznych w zakresie wykorzystania danych geoprzestrzennych oraz projektowania i produkcji satelitów.
Dane satelitarne dostarczają przydatnych informacji, które można zastosować w kluczowych sektorach kraju, takich jak m.in. rolnictwo, górnictwo czy zarządzanie katastrofami.
Podpisana umowa umożliwi obu firmom współpracę w projektowaniu, produkcji i obsłudze mikrosatelitów i odpowiednich czujników o wysokiej rozdzielczości do różnych zastosowań, a także utworzy satelitarną stację naziemną, centrum kontroli misji i poprawi możliwości analizy danych satelity w Rwandzie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Urzędnik Agencji Kosmicznej Rwandy omawia priorytety w miarę zwiększania wysiłków agencji na rzecz podnoszenia świadomości
Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev, powiedział: „To kluczowa inicjatywa, która wzmacnia współpracę gospodarczą i wpisuje się w naszą strategię dotyczącą przestrzeni suwerennej poprzez dostarczanie kompleksowych rozwiązań satelitarnych na potrzeby danych z obserwacji Ziemi w Afryce”.
Flagowy produkt firmy, zwany Sovereign Space, ma zapewniać rządom kompleksowe rozwiązania satelitarne, obejmujące rozmieszczanie satelitów, budowę stacji naziemnych, operacje misyjne i budowanie potencjału.
Wilson Kagabo, dyrektor zarządzający LD, zauważył, że partnerstwo wpisuje się w wizję LD zakładającą stanie się znaczącym graczem w afrykańskiej gospodarce kosmicznej.
„To partnerstwo z SatRev jeszcze bardziej zwiększy możliwości LD w zakresie technologii satelitarnych, poprawi dostępność Rwandy do danych satelitarnych o wysokiej rozdzielczości z obserwacji Ziemi oraz wykorzysta infrastrukturę LD do budowy naziemnych budynków satelitarnych” – powiedział.
Nowe czasy rozumie, że obie firmy badają obecnie projekt, który umożliwi dostawę trzech mikrosatelitów obok wyżej wymienionych obszarów rozwoju infrastruktury.
Według nich finansowanie projektu potencjalnie zabezpieczy Gwarancja Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus (EFSD+) – finansowego ramienia Global Gateway, prowadzonego za pośrednictwem Polskiego Banku Rozwoju (BGK).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rwanda i Polska podpisują umowy o handlu i zielonych technologiach
Partnerstwo następuje w czasie, gdy Prezydent RP Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda przebywają z wizytą państwową w Rwandzie, którym towarzyszy delegacja urzędników państwowych i liderów biznesu.
Była to także okazja dla obu krajów do cementowania dwustronnych relacji poprzez podpisanie dwóch memorandów o porozumieniu w zakresie współpracy handlowo-gospodarczej i jednego w obszarach zielonych technologii, inżynierii środowiska, geologii i efektywności energetycznej.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”