Connect with us

Gospodarka

Rwanda i Polska współpracują nad efektywnością podatkową – KT PRESS

Published

on

Rwanda i Polska współpracują nad efektywnością podatkową – KT PRESS

Od lewej: Minister Finansów RP Magdalena Rzeczkowska i Minister Finansów i Planowania Gospodarczego Rwandy podczas dzisiejszej ceremonii podpisania

Ministerstwo Finansów i Planowania Gospodarczego – Rwanda oraz Ministerstwo Finansów RP podpisały dziś Memorandum o solidarności podatkowej (MoU), którego celem jest poprawa efektywności systemu podatkowego Rwandy poprzez zmniejszenie luki podatkowej i rozwiązanie problemu podatków unikanie opodatkowania i uchylanie się od opodatkowania oraz Cyfryzacja administracji podatkowej.

Memorandum zostało sporządzone przez dr. Uzziel Ndagijimana, Minister Finansów i Planowania Gospodarczego ze strony Rwandy oraz Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska ze strony RP.

Protokół ustaleń między dwoma krajami jest następstwem trwających reform podatkowych w Rwandzie, których celem jest obniżenie stawek podatkowych, poszerzenie podstawy opodatkowania, poprawa przestrzegania przepisów podatkowych i ograniczenie uchylania się od płacenia podatków.

Rwanda i Polska współpracują nad efektywnością podatkową – KT PRESSNiewiążąca umowa będzie koncentrować się głównie na podatku od towarów i usług (VAT), w szczególności na zmniejszaniu luki podatkowej, zwalczaniu przestępczości podatkowej, dostarczaniu rozwiązań dla szarej strefy i proponowaniu reform ułatwiających przedsiębiorczość. Zapewni on Rwandyjskiemu Urzędowi Skarbowemu wgląd w polskie rozwiązania dotyczące erozji bazy bazowej, oparte m.in. na standardach OECD.

Protokół ustaleń umożliwi również Rwandzie poprawę cyfryzacji administracji podatkowej, w szczególności poprzez wykorzystanie systemów cyfrowych do wykrywania przestępstw podatkowych, poprawę usług cyfrowych dla podatników, umożliwienie składania cyfrowych deklaracji podatkowych i faktur oraz poprawę wydajności pracy administracji podatkowej .

„Umowa o solidarności podatkowej przyczyni się do trwających reform fiskalnych w Rwandzie. Ponieważ dążymy do zwiększenia naszego stosunku podatków do PKB, jesteśmy przekonani, że współpraca w tej dziedzinie pomoże osiągnąć nasz cel i będzie odskocznią do dalszej współpracy” – powiedział minister Ndagijimana.

Dodał: „Dowiedzieliśmy się o udanych reformach w Polsce w obszarach opodatkowania i automatyzacji systemu podatkowego i jesteśmy gotowi do współpracy z Państwem w zakresie tych wymian, aby przyspieszyć nasze reformy w tym obszarze”.

READ  Centrum monitorowania, oceny i uczenia się (MEL), centrum zasobów i wsparcia Europa Wschodnia (RSH EE) – Mołdawia

Ze swojej strony Minister Rzeczkowska powiedziała: „Niniejsze Porozumienie daje nam bardzo solidne podstawy do dzielenia się wiedzą, informacjami i najlepszymi praktykami w zarządzaniu podatkami. W ciągu ostatnich pięciu lat udało nam się poprawić compliance, podwoić podatek dochodowy i zlikwidować luki w podatku VAT. W związku z tym uważamy, że możemy podzielić się z Ruandą wieloma najlepszymi praktykami w zakresie skutecznej administracji podatkowej”.

Zarówno Polska, jak i Rwanda chcą wykorzystać podpisaną umowę i dalej współpracować w różnych obszarach, takich jak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (DTAA), inwestycje sektora prywatnego czy edukacja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *