Nauka
Rwanda i Polska współpracują na rzecz rozwoju ekosystemu technologii kosmicznych
Agencja Kosmiczna Rwandy (RSA) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisały w poniedziałek 26 lutego porozumienie w sprawie zbadania możliwości dwustronnej współpracy w zakresie technologii kosmicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Rwandyjska firma podpisuje umowę na rozwiązania satelitarne z polską firmą kosmiczną
Podpisany protokół ustaleń (MoU) ma na celu wykorzystanie silnego polskiego ekosystemu kosmicznego do rozwijania współpracy w zakresie działań będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i umocnienia zaangażowania obu narodów na rzecz wykorzystania potencjału kosmicznego do wsparcia swoich programów rozwoju.
Ponadto ma na celu promowanie współpracy międzyagencyjnej między przemysłem a środowiskiem akademickim w celu rozwijania możliwości w zakresie technologii kosmicznych, ułatwiania transferu wiedzy i promowania spersonalizowanych inicjatyw badawczo-rozwojowych.
Pułkownik Francis Ngabo, dyrektor generalny RSA, powiedział, że Rwanda w dalszym ciągu angażuje się w wykorzystanie potencjału technologii kosmicznych w celu wspierania zrównoważonego rozwoju priorytetowych sektorów w kraju.
„Ta współpraca z polskim ekosystemem kosmicznym za pośrednictwem POLSA otwiera wyjątkowe możliwości wspólnych inicjatyw i wymiany wiedzy w celu napędzania rozwoju naszego wschodzącego sektora kosmicznego”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Urzędnik Agencji Kosmicznej Rwandy omawia priorytety w miarę zwiększania wysiłków agencji na rzecz podnoszenia świadomości
Grzegorz Wrochna, Prezes POLSA, zauważył, że to partnerstwo podkreśla pilną potrzebę stawienia czoła palącym wyzwaniom poprzez podejście oparte na współpracy i innowacyjne.
„Dzięki synergii naszych wysiłków pragniemy poczynić znaczne postępy w stosowaniu technologii kosmicznych i przyczynić się do dobrobytu naszych społeczeństw”.
Rwandę i Polskę łączą dwustronne więzi, które niedawno ugruntowała wizyta polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Kigali na początku lutego, która zaowocowała połączeniem liderów biznesu z obu krajów, oraz umowy na malowanie w handlu, geologii i zielonych technologiach.
W szczególności w ekosystemie kosmicznym relacje zapoczątkowały także partnerstwo pomiędzy rwandyjską firmą Locus Dynamics (LD) a SatRev – polską firmą kosmiczną – w zakresie rozwoju i obsługi infrastruktury satelitarnej do monitorowania Ziemi, która zapewni rozwiązania w Rwandzie i poza nią.
Rwanda w dalszym ciągu czyni postępy w realizacji swoich ambicji stworzenia tętniącego życiem ekosystemu kosmicznego, kształtowanego przez współpracę z różnymi krajami i wybitnymi instytucjami, aby pomóc w rozwijaniu jej zdolności kosmicznych w zakresie wykorzystania danych geoprzestrzennych oraz projektowania i produkcji satelitów.
Co roku rządy Afryki wydają miliony dolarów na pozyskiwanie i wykorzystywanie danych satelitarnych od komercyjnych firm kosmicznych. Tę lukę RSA stara się wypełnić, wykorzystując niedawny apetyt światowych inwestorów na sektor kosmiczny i stając się bramą do handlu kosmicznego na kontynencie afrykańskim .
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”