technologia
Rwanda i Polska podpisują umowy o handlu i zielonych technologiach
Rwanda i Polska podpisały 7 lutego umowy o współpracy w celu wzmocnienia dwustronnych powiązań w różnych obszarach, w tym w handlu i zielonych technologiach.
Podpisanie następuje w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wizyta państwowa w Rwandzie Oczekuje się, że 6 lutego weźmie udział w kilku spotkaniach mających na celu wzmocnienie stosunków między obydwoma krajami.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Stosunki dwustronne: Spojrzenie na stosunki Rwanda-Polska
Po wizycie w Kenii przyjeżdża do Rwandy, a po pobycie będzie kontynuował podróż do Tanzanii. Wpisuje się to w zapoczątkowaną w 2017 roku międzynarodową misję Polski na rzecz budowania relacji z krajami Afryki.
Obydwaj głowy państwa, prezydent Paul Kagame i jego odpowiednik Duda, przewodzili podpisaniu dwóch protokołów ustaleń (MoU) w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej oraz jednego w obszarach zielonych technologii, inżynierii środowiska, geologii i efektywności energetycznej.
Porozumienia podpisali minister spraw zagranicznych Vincent Biruta i Andrzej Szejna, sekretarz stanu RP w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Rwanda i Polska podpisują trzy umowy o pogłębieniu współpracy
W swoim przemówieniu Kagame stwierdził, że rozwój sektorów, dla których podpisano umowy, jest kluczowy dla uzyskania odporności i dostosowania się do nowej rzeczywistości nakładających się globalnych wstrząsów.
„Wspólnie wiele osiągnęliśmy, obecność dyplomatyczna w naszych krajach posłuży jedynie przyspieszeniu i utrwaleniu dobrego postępu, jaki osiągamy”.
Chociaż jeden kraj może zyskać więcej niż drugi ze względu na różnice w obowiązkach, Kagame podkreślił, że ogólnie rzecz biorąc oczekuje się wspólnego budowania i dalszego rozwoju.
Z drugiej strony Prezydent Duda zwrócił uwagę, że zarówno Rwanda, jak i Polska mają społeczeństwo ludzi ciężko pracujących, a jednocześnie rozumiejących wartość pracy.
„Szukamy wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, szczególnie tych, którzy wyznają wyznawane przez nas wartości. Biorąc pod uwagę naszą złożoność, nie mamy wątpliwości, że w Rwandzie znajdziemy zrozumienie i przyjaciół w tej kwestii” – powiedział.
Jego zdaniem wzajemne pogłębienie relacji będzie wynikać ze zwiększania się liczby młodych rwandyjskich studentów studiujących w Polsce. Zaprosił także zainteresowanych Rwandyjczyków do podjęcia studiów wojskowych oferowanych w tym kraju.
Aby zoptymalizować realizację porozumień i innych bieżących projektów gospodarczych między obydwoma narodami, oczekuje się, że Kagame i Duda wezmą udział w dyskusji przy okrągłym stole z liderami biznesu z Polski i Rwandy, podczas której będą dalej omawiać potencjalne możliwości i zająć się istniejącymi wyzwaniami w tym zakresie.
Obaj przywódcy wyrazili optymizm co do tego forum, twierdząc, że umożliwi ono obu narodom dalszy rozwój stosunków dwustronnych poprzez wykorzystanie możliwości charakterystycznych dla poszczególnych sektorów w obu krajach.
W grudniu 2022 r. polskie i rwandyjskie firmy dyskutowały podczas Forum Ekonomicznego Rwanda-Polska w Kigali Możliwości inwestycyjne w różnych obszarach, w tym w edukacji, finansach, ICT i zdrowiu, przetwórstwie rolnym i górnictwie.
Jeśli chodzi o stosunki dwustronne, Rwanda pozycjonuje się jako brama do Afryki, podczas gdy lokalny sektor prywatny mógłby wykorzystać Polskę jako bramę do rozszerzenia i dywersyfikacji rynku eksportowego do większej liczby krajów europejskich.
Dyplomatycznie Rwanda otworzyła swoją ambasadę w Warszawie w 2021 r., a Polska odwzajemniła się, otwierając ambasadę w Rwandzie.
W ramach swojego programu Prezydent RP i jego żona Agata Kornhauser-Duda złożą także wieniec pod Pomnikiem Ludobójstwa w Kigali, aby uczcić ponad milion ofiar ludobójstwa na Tutsi w 1994 r., a także odwiedzą Centrum Szkolno-Wychowawcze dla dzieci z upośledzeniem wzroku w Kibeho w prowincji Południowej oraz polskiej spółce wydobywczej LuNa Smelter w Kigali.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”