Najważniejsze wiadomości
Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych miała 87 lat
- Ruth Bader Ginsburg została powołana do Sądu Najwyższego przez prezydenta USA Billa Clintona w sierpniu 1993 roku
- Była drugą kobietą powołaną na to stanowisko w historii – na tym stanowisku pracowała 27 lat i 2 miesiące, co jest dla kobiety najdłuższym stażem w sądzie
- Znana była z liberalnego podejścia do prawa – była szczególnie wrażliwa na przypadki dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Sędzia Ruth Bader Ginsburg zmarła tej nocy w swoim domu w Waszyngtonie, otoczona rodziną, na przerzuty raka trzustki. Miała 87 lat. Została wezwana do Sądu Najwyższego przez prezydenta Clintona w 1993 r. Była drugą kobietą który był sądzony i służył. Pracował przez 27 lat ”- czytamy w oświadczeniu Sądu Najwyższego.
Ginsburg jest drugą kobietą, która kiedykolwiek stanęła przed Sądem Najwyższym, po Sandrze Day O’Connor, mianowanej przez Ronalda Reagana w 1981 roku. W 2006 roku, po przejściu na emeryturę, Ginsburg była przez trzy lata jedyną kobietą w Sądzie Najwyższym. W 2009 roku prezydent Barack Obama powołał do sądu Sonię Sotomayor.
„Nasz naród stracił historycznego prawnika” – napisał w oświadczeniu John Roberts, prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. „Straciliśmy ukochaną osobę w Sądzie Najwyższym”. Dziś ją opłakujemy, ale przyszłe pokolenia z pewnością będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg, jaką znamy – niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości – dodał.
Ruth Bader Ginsburg to najdłużej pracująca kobieta w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych – piastowała urząd przez 27 lat i 2 miesiące.
Podczas swojej kadencji w Sądzie Najwyższym Ginsburg była znana z liberalnego podejścia do prawa. W wywiadzie dla New York Times z 2009 roku stwierdziła, że „stan nie ma prawa wybierać kobiet poddawanych aborcji”.
„Sędzia Ruth Bader Ginsburg była wartością dodaną sądu. Nie zgadzałem się z wieloma jej wyrokami, ale wszystkie były dobrze wyjaśnione i uzasadnione. Była bliską przyjaciółką swojego ideologicznego przeciwnika, sędziego Scalii (zmarłego w 2016 r. – red.). kochał operę, prawo i Stany Zjednoczone. Pokój ”- napisał na Twitterze Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku i doradca prezydenta Donalda Trumpa.
„Śmierć sędziego Ginsburga to straszna strata dla naszego kraju. Była niezwykłą orędowniczką sprawiedliwości i równości prawnej. Zostanie zapamiętana jako jeden z największych sędziów w historii współczesnej Ameryki” – powiedział senator Bernie Sanders, kandydat na prezydenta Partia Demokratyczna.
Ginsburg choruje na raka trzustki od 2009 roku, a wcześniej na raka okrężnicy. W grudniu 2009 r. Zmiany w płucach usunięto chirurgicznie. W lipcu tego roku poinformowała, że przechodzi chemioterapię w związku z nawrotem raka, ale nie zamierza rezygnować z pracy w Sądzie Najwyższym.
Niedawne problemy zdrowotne Ginsburg wywołały spekulacje na temat jej możliwej emerytury, co pozwoliłoby prezydentowi Donaldowi Trumpowi na powołanie bardziej konserwatywnego sędziego.
Sąd Najwyższy, składający się z dziewięciu sędziów, jest najwyższym sądem w federalnych sprawach prawnych. Do ich zadań należy także kontrola konstytucyjności działań władz ustawodawczych i wykonawczych. Swoimi ocenami odgrywa dużą rolę w życiu politycznym.
Sędziowie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych są mianowani przez Prezydenta, ale muszą zostać zatwierdzeni przez Senat. Jesteś powołany na całe życie. Do tej pory przewaga konserwatywnych sędziów nad liberalnymi sędziami Sądu Najwyższego wynosiła 5: 4.
Pojawiły się pytania, czy prezydent Donald Trump mianuje nowego sędziego Sądu Najwyższego przed wyborami 3 listopada. Zarówno on, jak i większość Senatu należą do konserwatywnej Partii Republikańskiej.
W 2000 r. O wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydował Sąd Najwyższy zakazujący liczenia głosów na Florydzie. Jak zauważył John Fund, publicysta National Review, trybunał wyborczy musi liczyć 9 członków. Wielu ekspertów przewidywało, że Sąd Najwyższy będzie musiał orzec w wyborach prezydenckich 3 listopada.
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.