Nauka
Ruszył nabór wniosków do programu POLONIST NAWA
NAWA ogłasza nabór do VI edycji programu NAWA POLONIST. Jego celem jest promocja języka polskiego oraz popularyzacja studiów i badań polonistycznych na całym świecie, umożliwiając cudzoziemcom zainteresowanym językiem i kulturą polską podjęcie studiów lub realizację projektów badawczych w Polsce.
Do udziału w programie zaproszeni są studenci zagraniczni, doktoranci oraz naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia.
W ramach programu studenci i doktoranci mogą otrzymać stypendia na pełne lub częściowe studia polonistyczne na wybranych uczelniach w Polsce. Językiem studiów jest język polski. Naukowcy – stypendyści programu POLONIST NAWA – mogą realizować na polskich uczelniach projekty badawcze trwające od 3 do 12 miesięcy, także w języku angielskim. Polscy naukowcy i nauczyciele akademiccy mogą realizować projekty badawcze i dydaktyczne w zagranicznych ośrodkach akademickich prowadzących studia polonistyczne, polonistykę lub slawistykę z językiem polskim co najmniej na poziomie studiów.
Program POLONIST NAWA to jedna z inicjatyw, która z każdą edycją zyskuje nowe grono odbiorców, od laureatów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentów, doktorantów, po naukowców. Jestem przekonany, że zainteresowanie językiem i kulturą polską będzie systematycznie rosło – mówi dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr Dawid Kostecki. Zalecamy korzystanie zarówno z komponentów wyjściowych, jak i wejściowych. Rzadko się zdarza, aby jeden z programów NAWA łączył w sobie tak bogactwo form – dodał Dyrektor Agencji.
Szczegółowe informacje o programie: NAWA POLONISTKA
Z poprzednich edycji programu POLONIST NAWA skorzystało 198 osób z 22 krajów, w tym z Polski. 164 stypendystów to studenci i doktoranci, a 34 to naukowcy.
Beneficjentów programu gościło 13 instytucji naukowych i uczelni w Polsce. Do najczęściej wybieranych przez studentów ośrodków należą: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Naukowcy wybraliby zapewne Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Termin składania wniosków upływa 26 kwietnia 2024 r. o godzinie 15:00 czasu lokalnego.
czapka/
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”