Connect with us

Gospodarka

Rumuńsko-polska współpraca przy wdrażaniu NuScale SMR: New Nuclear

Published

on

Rumuńsko-polska współpraca przy wdrażaniu NuScale SMR: New Nuclear

07.09.2022

Rumuńskie przedsiębiorstwo energetyczne Nuclearelectrica oraz polski producent miedzi i srebra KGHM Polska Miedź SA podpisały niewiążące Memorandum of Understanding (MoU) dotyczące współpracy przy rozwoju małych reaktorów modułowych (SMR). Obie firmy wcześniej podpisały umowy z amerykańską firmą NuScale na wdrożenie technologii SMR.

Rumuńsko-polska współpraca przy wdrażaniu NuScale SMR: New NuclearPodpisanie protokołu ustaleń (Zdj.: KGHM)

Porozumienie, podpisane 6 września podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, ma na celu wymianę doświadczeń i know-how na okres 36 miesięcy w obszarze technicznym, ekonomicznym, prawnym, finansowym i organizacyjnym dla rozwoju projektów SMR do rozwijania przez Rumunię i Polskę.

Umowa „obejmuje kompleksowe podejście do wszystkich działań związanych z rozwojem projektu SMR, od wyboru lokalizacji po likwidację, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce” – podały firmy.

„Zainteresowanie międzynarodowe rozwojem małych reaktorów modułowych, biorąc pod uwagę innowacyjne cechy tej technologii, jest wprost proporcjonalne do zainteresowania krajów zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięciem celów dekarbonizacji: modułowości i elastyczności, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty i krótszy okres rozwoju „, powiedział Cosmin Ghita, dyrektor generalny Nuclearelectrica. „Rumunia, mając ponad 25-letnie doświadczenie w bezpiecznej eksploatacji swojej elektrowni jądrowej, zainicjowała rozwój projektu NuScale SMR, jedynej międzynarodowo certyfikowanej technologii SMR. współpracy oraz dzieląc się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, wspieramy KGHM w ich dążeniu do wdrażania bezpiecznych, czystych i innowacyjnych technologii.”

„Dla KGHM energetyka jądrowa oznacza niezależność energetyczną i niższe koszty” – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź. „Inwestowanie w SMR jest priorytetem i pozwoli nam również utrzymać naszą przewagę konkurencyjną w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej opartej na małych modułach to punkt zwrotny dla polskiej gospodarki. Ta współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii znacząco wspiera projekt.”

Projekty elektrowni jądrowych VOYGR, które Rumunia i Polska będą rozwijać we współpracy z NuScale, będą miały sześć modułów o mocy zainstalowanej 77 MWe każdy. Technologia SMR firmy NuScale jako pierwsza uzyskała zgodę amerykańskiej Komisji ds. Regulacji Jądrowych w sierpniu 2020 r. NuScale oferuje systemy VOYGR w konfiguracjach 12, 4 i 6 modułów.

READ  Firma Solidarity Transport Hub rozpoczyna poszukiwania inwestora finansowego

Nuclearelectrica i NuScale współpracują z Departamentem Handlu i Rozwoju USA w zakresie szeregu działań i badań inżynieryjnych i projektowych, a także dalszej analizy technicznej terenu Doicești, byłej elektrowni cieplnej, która została zidentyfikowana jako potencjalna lokalizacja Zakład SMR. Oczekuje się, że badanie, które rozpoczęło się w czerwcu, potrwa osiem miesięcy i pochłonie w sumie 28 milionów dolarów, z udziałem Nuclearelectrica i NuScale. Według Nuclearelectrica, zakład SMR stworzy 193 stałych miejsc pracy w zakładzie, 1500 miejsc pracy w budownictwie, 2300 miejsc pracy w produkcji i pomoże Rumunii uniknąć wytwarzania 4 milionów ton CO2 rocznie.

W lutym br. KGHM, który 8 lipca złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i wykonanie studium lokalizacyjnego, podpisał z NuScale ostateczną umowę na rozpoczęcie prac nad budową pierwszego NuScale VOYGR. Elektrownia SMR ma ruszyć w Polsce już w 2029 roku. Pierwsze zadanie w ramach tej umowy będzie identyfikować i oceniać potencjalne lokalizacje projektów oraz opracowywać kamienie milowe planowania projektu i kosztorysy.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *