Zabawa
Rumuński film korupcyjny, dramat Srebrenica nominowany do Oscarów: gdzie indziej w wschodzącej Europie
Nasze cotygodniowe podsumowanie artykułów na temat wschodzącej Europy opublikowanych w tym tygodniu w innych miejscach, które przykuły naszą uwagę i są warte twojego czasu. Jednak umieszczenie w tym miejscu niekoniecznie oznacza, że zgodzimy się z każdym słowem, ani też nie musi ono odzwierciedlać Wschodząca Europa wskazówki redakcyjne.
Rumuński film korupcyjny, dramat Srebrenica nominowany do Oscarów
Dokument o tym, jak media ujawniły korupcję w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej i opowieść Bośniaczki o ludobójstwie w Srebrenicy, znalazły się na liście nominowanych do najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego podczas rozdania Oscarów w 2021 roku.
Przeczytaj całą historię tutaj
Czy UE będzie gotowa, jeśli Viktor Orbán zaatakuje niezależne media na Węgrzech?
W związku z zamknięciem kolejnej niezależnej stacji radiowej UE powinna stać na straży zasad wolności prasy i zbadać monopol państwowych mediów na Węgrzech
Przeczytaj całą historię tutaj
Postępy Serbii w kampanii szczepień
Wyszkolony w USA serbski premier był pierwszym europejskim liderem, który otrzymał szczepionkę Pfizer BioNTech. Rusofilski minister spraw wewnętrznych kraju zakasał rękaw, by przynieść naręcze Sputnika V. Minister zdrowia szczęśliwie pozował do zastrzyku zastrzyku koronawirusa Sinopharm.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Na Ukrainie usunięcie trzech prorosyjskich kanałów stwarza złożone problemy
W czasach konfliktu zbrojnego rządy są rutynowo pytane o granice praw człowieka, które uważają za konieczne i jakie standardy będą przestrzegać. Walka z dezinformacją może być takim wyzwaniem. Na Ukrainie, która od prawie siedmiu lat toczy wojnę z Rosją, w zeszłym tygodniu zwrócono na to uwagę, kiedy prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret, w wyniku którego trzy duże prorosyjskie kanały telewizyjne na Ukrainie zostały usunięte z kraju. zostały zabrane.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Białoruś: Długoterminowi protestujący, impas trwa
Demonstracje na Białorusi trwają pomimo zacieśnienia działań rządu i temperatur poniżej zera. Dokąd zmierza ruch protestu z przywódcami opozycji na wygnaniu lub w więzieniu?
Przeczytaj całą historię tutaj.
Inwestorzy w zieloną energię celują w Polskę, która odchodzi od węgla
Największy polski producent energii, PGE, potwierdził w środę porozumienie o budowie morskich farm wiatrowych z duńską firmą Orsted.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Dlaczego Biden nie powinien wspierać przystąpienia Gruzji do NATO
W dużej mierze przeoczono propozycję ministra spraw zagranicznych Antony’ego Blinkena podczas przesłuchania potwierdzającego, by poprzeć członkostwo Gruzji w NATO. Od tego czasu gruzińskie media podały, że Blinken poruszył również kwestię Gruzji, kiedy po raz pierwszy wezwał rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Jeśli jednak rząd Bidena naciska na ewentualne członkostwo Gruzji w NATO, zagroziłoby to już niepewnej stabilności Kaukazu Południowego i zwiększyło prawdopodobieństwo nieporozumień między Moskwą a Waszyngtonem.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Następna granica w walce z dronami? Miotełka do kurzu z czasów radzieckich
We wrześniu 2020 r., Drugiego dnia sześciotygodniowej wojny między Armenią a Azerbejdżanem o kontrowersyjną enklawę Górskiego Karabachu, armeńskie siły zbrojne opublikowały film przedstawiający jedną ze swoich jednostek wycelowanych w system rakiet ziemia-powietrze na niskim poziomie. -latujący, wolno poruszający się obiekt – dron. Ale to, co zestrzelili żołnierze, nie było najnowocześniejszą bronią autonomiczną.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Uzbekistan wyłania się jako katalizator integracji w Azji Środkowej
W Azji Środkowej rozwija się nowa dynamika integracji regionalnej. Uzbekistan kwestionuje pozycję Kazachstanu jako brokera energetycznego regionu, a decyzje gospodarcze Chin mogą być decydującym czynnikiem w wyniku rywalizacji liderów.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Tadżykistan zwiększa presję na opozycję w kraju i za granicą
W ostatnich tygodniach władze Tadżykistanu zwiększyły presję na oponentów rządu w kraju i za granicą. Aresztowano kilku działaczy, krytyków rządowych i podejrzanych o zwolenników zakazanych grup opozycyjnych.
Przeczytaj całą historię tutaj.
Oswajanie ogrodu: nowy film dokumentalny pyta, ile naprawdę jest warte drzewo.
Najnowszy film dokumentalny Salomé Jashi, Oswajanie ogroduśledzi dążenie gruzińskiego miliardera do zbudowania Ogrodu Edenu – ale to pogoń za falami pozostawia taką obsesję, że filmowiec znajduje swój największy majątek.
Przeczytaj całą historię tutaj.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.
Możesz pomóc Tutaj. Dziękuję Ci.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.