Rumunia podpisała porozumienia Artemis, stając się 16. krajem, który dołączył do kierowanego przez NASA projektu współpracy w kosmosie.
Prezes i dyrektor generalny Rumuńskiej Agencji Kosmicznej Marius-Ioan Piso podpisał umowy na pokojową eksplorację Księżyca i kosmosu we wtorek (1 marca) podczas wirtualnej ceremonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych tego kraju w Bukareszcie. Administrator NASA Bill Nelson uczestniczył wirtualnie, chociaż amerykański chargé d’affaires dla Rumunii, David Muniz, był obecny na wydarzeniu.
„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, abyśmy współpracowali ponad granicami międzynarodowymi w celu wzmocnienia partnerstwa i zapewnienia wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych” Nelson powiedział w oświadczeniu. „Przystąpienie Rumunii do Porozumienia Artemis jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu”.
Związane z: Misja księżycowa NASA Artemis 1 wyjaśniona na zdjęciach
Porozumienie Artemis to zbiór zasad, które określają pokojową i odpowiedzialną eksplorację Księżyca i nie tylko, ponieważ program Artemis NASA ma na celu powrót astronautów na Księżyc pod koniec tej dekady. Piso powiedział, że podpisanie umów przez Rumunię jest sposobem na zainspirowanie nowego pokolenia naukowców i odkrywców dla kraju i świata.
„Ten duch współpracy był dla nas głównym bodźcem do przyłączenia się do eksploracji Artemis Moon” – powiedział Piso w oświadczeniu z 1 marca. „Wśród wyraźnych korzyści płynących z udziału w tym wyjątkowym programie, postrzegamy Artemis jako przyciąganie młodego pokolenia w kierunku nauki, odkryć, innowacji – rzeczy, których roboty nie mogą jeszcze zrobić. -konflikty międzyludzkie do wyzwań w odkrywaniu, eksploracji i obronie naszej planety.”
NASA i Departament Stanu USA ujawniły Porozumienia Artemis w 2020 roku. Na początku podpisało je osiem krajów: Australia, Kanada, Japonia, Luksemburg, Włochy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone. Od tego czasu dołączyło jeszcze osiem krajów, które planują przyczynić się do eksploracji Księżyca. Oprócz Rumunii do pozostałych krajów sygnatariuszy należą Ukraina, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Brazylia, Polska, Meksyk i Izrael.
Związane z: Jak lądowanie na księżycu NASA Artemis współpracuje z astronautami
„Porozumienia Artemis ustanawiają pewne zasady, które mają kierować cywilnymi podmiotami zajmującymi się przestrzenią kosmiczną, między innymi: cele pokojowe, przejrzystość, interoperacyjność, zobowiązanie do pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, rejestracja obiektów kosmicznych, udostępnianie danych naukowych, przerwanie działań, ochrona przestrzeni dziedzictwa i łagodzenie skutków śmieci orbitalnych , w tym usuwanie statków kosmicznych” – wyjaśnił Departament Stanu USA.
NASA powiedziała, że oczekuje się, że więcej krajów dołączy do Porozumień Artemis „w nadchodzących miesiącach i latach, ponieważ NASA będzie nadal współpracować ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu ustanowienia bezpiecznej, pokojowej i dostatniej przyszłości w kosmosie”.
Program Artemis NASA ma na celu powrót astronautów na Księżyc około 2025 roku, aby zapewnić trwałą obecność człowieka na najbliższym sąsiedztwie Ziemi. Program obejmuje plany stacji księżycowej Gateway na orbicie wokół Księżyca i załogowego lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca, gdzie w stałych cieniach kraterów znaleziono ślady lodu wodnego.
Pierwsza misja NASA Artemis, zwana Artemis 1, ma wystartować w maju lub czerwcu tego roku i wykorzysta pierwszą megarakietę agencji Space Launch System do wysłania kapsuły kosmicznej Oriona wokół Księżyca. Załogowa misja na orbicie Księżyca, Artemis 2, będzie podążać za tym lotem, którego kulminacją będzie lądowanie z załogą Artemis 3, podała NASA.
Wyślij e-mail do Tariqa Malika na [email protected] lub podążaj za nim @tariqjmalik.. Podążaj za nami @Spacedotcom., Facebook oraz Instagram.