Nauka
RTL Today – Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Ekolodzy składają pozwy przeciwko oznakowaniu ekologicznemu energii jądrowej i gazu
Greenpeace i inne organizacje ekologiczne podejmują kroki prawne przeciwko europejskiej klasyfikacji gazu ziemnego i energii jądrowej jako „zrównoważonych”.
Według ekologów Greenpeace, BUND, WWF i inni złożyli we wtorek pozwy przeciwko Komisji Europejskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Oskarżają przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen o „ekologiczne pranie”.
Energia jądrowa i gaz noszą w Unii Europejskiej od początku 2022 r. swego rodzaju oznakowanie ekologiczne. Podstawą jest tzw. „rozporządzenie taksonomiczne dotyczące klasyfikacji zrównoważonych źródeł energii” z 2020 r., które Komisja rozszerzyła o te dwa źródła energii.
W szczególności umożliwia to reklamowanie produktów finansowych, takich jak fundusze, jako „zrównoważonych”, nawet jeśli zapewniają inwestycje w elektrownie gazowe lub jądrowe.
„Energia jądrowa i gaz nie mogą być odnawialne” – powiedziała dyrektor wykonawcza Greenpeace Niemcy, Nina Treu. „Zielone pieniądze nie mogą być niewłaściwie wykorzystywane w branżach, które w pierwszej kolejności doprowadziły nas do kryzysu przyrodniczego i klimatycznego. Muszą płynąć w energię odnawialną i zrównoważoną transformację w kierunku gospodarki społeczno-ekologicznej”.
Według Greenpeace, francuski operator parku jądrowego Electricité de France (EDF) chce na przykład emitować „zielone obligacje” dla inwestorów.
„Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland” (BUND) wraz z europejskim biurem WWF i innymi organizacjami złożył osobną skargę przeciwko oznakowaniu ekologicznemu dla gazu ziemnego w sądzie UE. „Rzekoma ochrona klimatu poprzez oszukańcze etykietowanie jest nie do przyjęcia” – powiedział prezes BUND Olaf Bandt.
Wcześniej rząd Austrii złożył już skargę na etykietę zrównoważonego rozwoju dla energii jądrowej i gazu. Klasyfikacja brukselska jest postrzegana jako typowy kompromis między interesami Niemiec i Francji: w szczególności Francja jest zdecydowanym orędownikiem energetyki jądrowej na szczeblu UE; z drugiej strony rząd niemiecki może pogodzić się z klasyfikacją gazu ziemnego ze względu na jego znaczenie dla niemieckiego przemysłu.
Luksemburg, Hiszpania i Dania również skrytykowały unijną klasyfikację, podczas gdy państwa członkowskie, takie jak Polska i Bułgaria, opowiadały się za elektrowniami gazowymi jako alternatywą dla jeszcze bardziej szkodliwych dla klimatu elektrowni węglowych.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”