Connect with us

Nauka

RTL Today – Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Ekolodzy składają pozwy przeciwko oznakowaniu ekologicznemu energii jądrowej i gazu

Published

on

RTL Today – Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Ekolodzy składają pozwy przeciwko oznakowaniu ekologicznemu energii jądrowej i gazu

Greenpeace i inne organizacje ekologiczne podejmują kroki prawne przeciwko europejskiej klasyfikacji gazu ziemnego i energii jądrowej jako „zrównoważonych”.

Według ekologów Greenpeace, BUND, WWF i inni złożyli we wtorek pozwy przeciwko Komisji Europejskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Oskarżają przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen o „ekologiczne pranie”.

Energia jądrowa i gaz noszą w Unii Europejskiej od początku 2022 r. swego rodzaju oznakowanie ekologiczne. Podstawą jest tzw. „rozporządzenie taksonomiczne dotyczące klasyfikacji zrównoważonych źródeł energii” z 2020 r., które Komisja rozszerzyła o te dwa źródła energii.

W szczególności umożliwia to reklamowanie produktów finansowych, takich jak fundusze, jako „zrównoważonych”, nawet jeśli zapewniają inwestycje w elektrownie gazowe lub jądrowe.

„Energia jądrowa i gaz nie mogą być odnawialne” – powiedziała dyrektor wykonawcza Greenpeace Niemcy, Nina Treu. „Zielone pieniądze nie mogą być niewłaściwie wykorzystywane w branżach, które w pierwszej kolejności doprowadziły nas do kryzysu przyrodniczego i klimatycznego. Muszą płynąć w energię odnawialną i zrównoważoną transformację w kierunku gospodarki społeczno-ekologicznej”.

Według Greenpeace, francuski operator parku jądrowego Electricité de France (EDF) chce na przykład emitować „zielone obligacje” dla inwestorów.

„Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland” (BUND) wraz z europejskim biurem WWF i innymi organizacjami złożył osobną skargę przeciwko oznakowaniu ekologicznemu dla gazu ziemnego w sądzie UE. „Rzekoma ochrona klimatu poprzez oszukańcze etykietowanie jest nie do przyjęcia” – powiedział prezes BUND Olaf Bandt.

Wcześniej rząd Austrii złożył już skargę na etykietę zrównoważonego rozwoju dla energii jądrowej i gazu. Klasyfikacja brukselska jest postrzegana jako typowy kompromis między interesami Niemiec i Francji: w szczególności Francja jest zdecydowanym orędownikiem energetyki jądrowej na szczeblu UE; z drugiej strony rząd niemiecki może pogodzić się z klasyfikacją gazu ziemnego ze względu na jego znaczenie dla niemieckiego przemysłu.

READ  To dobry czas na start-upy!

Luksemburg, Hiszpania i Dania również skrytykowały unijną klasyfikację, podczas gdy państwa członkowskie, takie jak Polska i Bułgaria, opowiadały się za elektrowniami gazowymi jako alternatywą dla jeszcze bardziej szkodliwych dla klimatu elektrowni węglowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *