Connect with us

Nauka

RTL Today – Big Farmer: Rolnicy z Europy Wschodniej irytują się napływem zboża na Ukrainę

Published

on

RTL Today – Big Farmer: Rolnicy z Europy Wschodniej irytują się napływem zboża na Ukrainę

Angel Vukodinov martwi się stosami niesprzedanych nasion słonecznika w swojej stodole w środkowej Bułgarii. Podobnie jak inni rolnicy ze wschodnich krajów UE, obwinia za bałagan napływ ukraińskiego zboża.

Unia Europejska zezwoliła Ukrainie na eksport produktów rolnych przez blok po tym, jak inwazja Rosji zakłóciła w zeszłym roku tradycyjne szlaki żeglugowe tego kraju na Morzu Czarnym.

Rolnicy we wschodnich państwach UE protestowali w ostatnich miesiącach, twierdząc, że posunięcie to nasyciło rynek i doprowadziło do ogromnego spadku cen w ich krajach.

W odpowiedzi UE zaoferowała pomoc finansową rolnikom dotkniętym napływem.

„Nie mamy nic przeciwko Ukraińcom… Ale odszkodowania oferowane przez UE za nasze straty to żart”, powiedział 61-letni Wukodinow, który od ponad 30 lat jest rolnikiem w mieście Saedinenie w środkowej Bułgarii.

Po protestach władze w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji ogłosiły w zeszłym tygodniu, że tymczasowo zakażą ukraińskiemu zbożu, chociaż towary mogą nadal być tranzytem w ramach rozmów UE w celu znalezienia rozwiązania.

Po rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego w ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgodziły się na import niektórych produktów z Ukrainy bez ograniczeń ilościowych i kontroli celnej.

Towary były przeznaczone do Afryki i Bliskiego Wschodu, ale utknęły w martwym punkcie, częściowo z powodu problemów logistycznych, w tym niepewnej infrastruktury w Bułgarii.

„Spichlerze są pełne, nie ma rynku, nie ma popytu na żaden produkt rolny… poza dumpingiem cenowym” – powiedziała Danka Marincheshka, szefowa produkcji w rodzinnym gospodarstwie Vukodinova.

– „Niesprawiedliwe dla nas” –

Z danych bułgarskiego Ministerstwa Rolnictwa wynika, że ​​w zeszłym roku do najbiedniejszego członka UE sprowadzono około 940 tys. ton ukraińskich nasion słonecznika, czyli połowę całkowitego eksportu nasion słonecznika z Ukrainy do bloku.

Sąsiednia Rumunia była druga z prawie 360 ​​000 ton.

READ  Wisconsin Volleyball: Badgers zgarniają Minnesota Golden Gophers w Top 10 Clash

„Władze rumuńskie i unijne były wobec nas niesprawiedliwe, ponieważ wbrew temu, co obiecywały, została tu duża część zboża, które miało przejeżdżać tylko przez Rumunię” – powiedział Florentin Bercu, przedstawiciel związku rumuńskiego.

Rynek nasion słonecznika w Bułgarii stał się „przesycony”, powiedział Marin Iliev, członek zarządu Związku Producentów Zbóż w Płowdiwie.

„Nikt nie zwracał uwagi na to, co się dzieje. Więc te strumienie, które zaczęły przeciekać, stały się pełnymi rzekami, rynek się przepełnił, a ceny spadły” – dodał rolnik.

Ceny osiągnęły najwyższy poziom około 870 euro (950 dolarów) za tonę w marcu 2022 r., krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale od tego czasu spadły do ​​około 360 euro za tonę, co nie pokrywa kosztów produkcji, w tym rosnących cen nawozów, według Ilieva .

– „Arystokracja wielkich właścicieli ziemskich” –

Nikolay Valkanov, dyrektor sofijskiego think-tanku InteliAgro, oskarżył jednak „arystokrację wielkich rolników” o przetrzymywanie kraju jako „zakładnika” poprzez niesprzedawanie produktów w zeszłym roku w oczekiwaniu na wzrost cen.

„Średnia cena ukraińskich nasion słonecznika sprzedawanych w Bułgarii w zeszłym roku wynosiła 690 dolarów za tonę. Powiedz mi, czy to są ceny dumpingowe. Dlaczego bułgarscy rolnicy nie sprzedawali w tym czasie?” powiedział agencji AFP.

W obliczu protestów i blokad drogowych ze strony rolników w ostatnich miesiącach Komisja Europejska zaoferowała w lutym pakiet 56 mln euro dla rolników.

W tym tygodniu Bruksela dodała kolejne 100 milionów euro wsparcia i zaproponowała środki nadzwyczajne, aby zboże mogło trafiać do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii wyłącznie na eksport.

Jak dotąd nie znaleziono trwałego rozwiązania, a dalsze dyskusje mają odbyć się w najbliższych dniach.

„Bruksela próbuje powstrzymać walkę, ale niepewność pozostaje” – powiedział Iliev, bułgarski rolnik. „Uspokajałoby nas to, że korytarze solidarności w praktyce nadal są korytarzami solidarności”.

READ  „Lodowiec Doomsday” Antarktydy jest w poważnym niebezpieczeństwie, nowe badania potwierdzają

burs-ds/jza/lth/fb

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *