Najważniejsze wiadomości
Rozwój nowej generacji technologii chmury w Polsce
Gaia-X, europejska inicjatywa w zakresie danych i chmury, uruchomiła 2 września swój polski hub. Nowy hub Gaia-X będzie działał na wydajnej, konkurencyjnej i bezpiecznej infrastrukturze danych opartej na sfederowanym modelu chmury hybrydowej. Na czele projektu w Polsce stoją Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Stowarzyszenie Polska Cyfrowa.
Inauguracja polskiego hubu odbyła się 2 września drugiego dnia konferencji CYBERSEC 2021 w Krynicy-Zdrój.
Maximilian Ahrens, Deutsche Telekom i dyrektor generalny Gaia-X, powiedział: „Polska jest jedną z największych gospodarek w Europie – mocno zaangażowaną we wszystkie sektory i łańcuchy dostaw. Polski hub z powodzeniem wykorzysta gospodarkę opartą na danych w Polsce wraz z dostawcami i społecznościami użytkowników, podkreślając wspaniałe europejskie partnerstwo, które pokazuje znaczenie wspólnej europejskiej struktury chmury, która umożliwia bezpieczne, otwarte i suwerenne korzystanie z danych w całej Polsce.
Francesco Bonfiglio, dyrektor generalny Gaia-X, powiedział: „Gaia-X jest zanurzona w nowej cyfrowej przyszłości. Poprawa i wzmacnianie naszej cyfrowej suwerenności firm, badań i edukacji, rządów i danych społecznych jest nie tylko możliwe, ale znacznie bliższe niż myślimy. Z wielkim zaangażowaniem w sprostanie wyzwaniom europejskiej strategii cyfrowej nie możemy tego zrobić bez naszych centrów. Jesteśmy dumni i podekscytowani, że możemy uruchomić Gaia-X Hub of Poland, ważny dodatek do europejskiej konstelacji, która dołączyła do naszych cyfrowych poszukiwań”.
Dominik Rohrmus, COO Gaia-X, powiedział: „W miarę rozwoju serdecznie zapraszamy nowych członków ze wszystkich krajów, w tym dostawców chmury i technologii, użytkowników i dostawców technologii, duże firmy i start-upy, naukowców, badania i stowarzyszenia oraz wsparcie tworzenie naszego przyszłego cyfrowego ekosystemu. Taki kierunek odpowiada wspólnej potrzebie i odpowiedzialności wspólnego budowania lepszej gospodarki europejskiej opartej na suwerennej i niezawodnej infrastrukturze cyfrowej.”
Gaia-X opiera się na projekcie sfederowanej architektury chmury, aby umożliwić bezpieczną, przejrzystą i suwerenną wymianę danych oraz tworzenie wspólnych europejskich przestrzeni danych. Zadaniem centrów krajowych jest badanie i rozwijanie konkretnych pokoi danych w każdym kraju w celu przyspieszenia cyfrowej transformacji tych obszarów za pomocą usług zgodnych z Gaia-X. Wszyscy członkowie Gaia-X w kraju są zaproszeni do przyłączenia się do wysiłków centrum i wspólnej pracy na rzecz przyszłości ich kraju i Europy poprzez współpracę ze wszystkimi innymi ośrodkami we wszystkich regionach.
Dariusz Śpiewak, koordynator polskiego hubu Gaia-X, powiedział: „Jest dość oczywiste, dlaczego dostawcy usług w chmurze w krajach UE, operatorzy infrastruktury świadczący usługi i transmisję danych – członkowie założyciele Gaia-X – zdecydowali się na udział w tym projekcie, aby pracować razem. „. Duże znaczenie mają wydarzenia związane z bezpieczeństwem danych, zarówno z perspektywy udostępniania, jak i gromadzenia. Dla krajów traktowane są jako „nowa ropa” – i to dość ważne dla rozwoju nowych technologii.
„W całej Unii Europejskiej powstają huby, które przyspieszają tworzenie data roomów, wspólnie promują zasady wymiany danych i tworzą niezbędne warunki do zniwelowania popytu i podaży między użytkownikami a dostawcami technologii. Reprezentują również ambasadorów Gaia-X na wszystkich terytoriach, którym powierzono rozszerzenie rozpowszechniania i penetracji naszej wspólnej inicjatywy mającej na celu zmniejszenie zależności od technologii, które niekoniecznie są zgodne z europejskim prawem lub zasadami.
„Lokalizacja hubu w kraju to ogromna szansa dla polskiego biznesu, nauki i administracji na uzyskanie cennego głosu w rozwoju europejskiej gospodarki opartej na danych. To także kolejny krok w budowaniu pozycjonowania naszego kraju na polu cyfrowym – powiedział Michał Kanownik, prezes Stowarzyszenia Polska Cyfrowa. „Firmy, które działają w obszarze technologii chmurowych w Polsce i korzystają z tych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji czy Internetu Rzeczy mają możliwość stworzenia ekosystemu dla swoich działań, wymiany doświadczeń, standardów dla regionu i wszystkich Europy do rozwoju. ale także budować relacje biznesowe i uczestniczyć w ambitnych międzynarodowych projektach. Wszystko to przyniesie ogromne korzyści polskiej branży cyfrowej i nowoczesnym technologiom.”
Aktywność hubów jest również istotna w odniesieniu do pytań o AI, IoT, 5G, edge computing i inne usługi oparte na akwizycji i transmisji danych, które mają zastosowanie do chmury hybrydowej, a tym samym zapewniają otwarte, przejrzyste i bezpieczne pozyskiwanie i przetwarzanie danych.
„Gaia-X stara się opierać na istniejących inicjatywach, które napędzają rozwój nowych modeli biznesowych i pokojów danych w UE i jej państwach członkowskich. Dlatego dla PIIT bardzo ważne jest uczestnictwo w międzynarodowym projekcie i wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi organizacjami.” Rozwój usług krajowych. Do współpracy zapraszamy wszystkich, którzy chcą świadczyć usługi i spełniają standardy określone przez Gaia-X, a także przestrzegają przepisów UE. Zachęcamy do aktywnego udziału w bieżących pracach hubu Gaia-X w Polsce, ponieważ daje to realną szansę udziału polskich usługodawców w projektach unijnych i wspierania ich – powiedział Xawery Konarski, wiceprezes PIIT.
Kliknij poniżej, aby udostępnić ten artykuł
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.