Connect with us

Gospodarka

Rozprawa sądowa o prymacie prawa unijnego lub polskiego

Published

on

Rozprawa sądowa o prymacie prawa unijnego lub polskiego

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski Trybunał Konstytucyjny został ponownie otwarty we wtorek, ale potem jego rozprawa została zawieszona w sprawie o to, czy w kraju obowiązuje prawo polskie, czy unijne.

Sąd Konstytucyjny zapowiedział, że ponownie zajmie się tą sprawą 22 września. Orzeczenie sądu, gdy zostanie ostatecznie wydane, ma na celu określenie przyszłych relacji państwa członkowskiego UE z resztą bloku.

Sąd, w skład którego wchodzą w dużej mierze sędziowie z konserwatywno-nacjonalistycznej partii rządzącej w Polsce, zgodził się zbadać sprawę na wniosek polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

Zwrócił się o rewizję w marcu po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że prawo UE ma pierwszeństwo przed polską konstytucją. Stało się to w warunkach większego sporu o zmiany w szerszym polskim sądownictwie, zainicjowane przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość, które UE postrzega jako erozję kontroli i równowagi demokratycznej.

Proces trybunału rozpoczął się w lipcu, a następnie został odroczony. Sąd otworzył go ponownie we wtorek, ale działacz na rzecz praw obywatelskich zażądał usunięcia sędziego lojalnego wobec rządu. Sąd zapowiedział trzytygodniową przerwę w rozpatrywaniu wniosku.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło szereg zmian w sposobie funkcjonowania polskiego sądownictwa od czasu jego objęcia władzy w 2015 roku. Twierdzi, że potrzebne są reformy, aby poprawić wydajność systemu sądownictwa i walczyć z korupcją. Krytycy postrzegają jednak zmiany jako próbę przejęcia przez partię rządzącą kontroli nad sposobem, który podważa demokratyczną równowagę sił między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.

Wiosną sędziowie w stanie spoczynku wyrazili obawy, że proces może być krokiem w kierunku ewentualnego wyjścia Polski z UE. W poniedziałek działacze prodemokratyczni tłoczyli się na terenie sądu, by wyrazić sprzeciw wobec sądu, który ich zdaniem nie jest uzasadniony, także dlatego, że partia rządząca zwolniła w nielegalnym manewrze trzech lojalistów na początku jego kadencji.

READ  UE atakuje Polskę w obawie przed porządkiem prawnym w bloku

Kraje przystępujące do UE powinny dostosować swoje prawa i przepisy do przepisów innych państw członkowskich w obszarach od konkurencji i handlu po wymiar sprawiedliwości i walkę z korupcją. Polska, byłe państwo komunistyczne, dołączyła do bloku w 2004 roku, a wzrost gospodarczy i swoboda podróżowania, które towarzyszyły członkostwu, sprawiły, że członkostwo w UE stało się bardzo popularne.

Polski rząd argumentował w marcu, że unijny sąd przekroczył swoje uprawnienia, ogłaszając wyższość prawa europejskiego nad polską konstytucją.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w zeszłym tygodniu, że krytyka UE jest równoznaczna z „wojną hybrydową” przeciwko polskiemu systemowi prawnemu.

Prawa autorskie 2021 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani rozpowszechniany w jakikolwiek sposób bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *