Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Różnice pomiędzy tradycyjnym podpisem, podpisem elektronicznym i podpisem cyfrowym

Published

on

Różnice pomiędzy tradycyjnym podpisem, podpisem elektronicznym i podpisem cyfrowym

Temat różnicy pomiędzy tradycyjnym podpisem a podpisem elektronicznym wywołuje wiele kontrowersji i wątpliwości. Jeszcze trudniejszy jest temat różnic pomiędzy podpisem elektronicznym a cyfrowym. Aby rozjaśnić ci nieco ten temat, przygotowaliśmy ten artykuł. Opiszemy w nim pokrótce te trzy typy podpisów, różnice pomiędzy nimi i odpowiemy na wasze najczęściej pojawiające się pytania.

Podpis tradycyjny

Tego rodzaju podpisu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale mimo tego opiszemy jego skróconą definicję i czym się charakteryzuje. Podpis to wykonany odręcznie znak graficzny utrwalony na dokumencie. Podpis taki musi być złożony własnoręcznie przez osobę składającą ten podpis. Podpis musi też umożliwiać identyfikację podpisującego. Złożenie podpisu pod dokumentem oznacza, że podpisujący się z nim zapoznał się z jego treścią i zgadza się z informacjami w nim zawartymi. Tyczy się to jedynie informacji zamieszczonych nad podpisem, podpis nie obejmuje bowiem tego co znajduje się pod nim.

Podpis elektroniczny

Skoro wiemy już czym jest i do czego służy tradycyjny podpis, możemy przejść do podpisu elektronicznego. Tłumacząc to pojęcie, możemy podejść do niego dwojako. Po pierwsze od strony prawnej.

Pojęcie podpisu elektronicznego w prawie polskim obowiązuje już od 2001 roku, choć ustawa wprowadzona w tamtym roku już nie obowiązuje i zastąpiła ją ustawa z 2016 roku, to definicja podpisu w pojęciu prawnym niewiele się od tego czasu zmieniła. W tym sensie jako podpis elektroniczny rozumie się wszystkie środki prawne, techniczne i organizacyjne, które zabezpieczają autentyczność dokumentów elektronicznych. Jest więc to pojęcie zbiorcze i szerokie.

W rozumieniu bardziej ogólnym podpis elektroniczny jest praktycznie każdą formą potwierdzenia tożsamości lub zabezpieczenia w formie elektronicznej. Może to być więc skan odręcznego podpisu, kod PIN, hasło do konta, czy nawet podpis rysikiem na tablecie. Dlatego pojęcie samego podpisu elektronicznego nie gwarantuje, że taki podpis jest odpowiednio zabezpieczony i szyfrowany.

READ  Inspekcja Żywności zakazuje sprzedaży prawie 10 ton ukraińskich lodów

Aby mieć pewność, że podpis elektroniczny spełnia normy bezpieczeństwa, musisz wybrać specyficzną formę tegoż podpisu, którą jest elektroniczny podpis kwalifikowany. Jest to zaawansowana forma podpisu elektronicznego, która musi wykorzystywać kwalifikowany certyfikat i inne zabezpieczenia.

Podpis cyfrowy

Pojęcie podpisu cyfrowego łączy się bezpośrednio z podpisem elektronicznym w jego prawnym znaczeniu. Założenia podpisu elektronicznego od strony technicznej są bowiem wykonywane środkami podpisu cyfrowego. Oznacza to, że jest to techniczna strona podpisu elektronicznego i zawiera w sobie matematyczną metodę potwierdzania autentyczności przesyłanych danych i inne formy szyfrowania, których celem jest zapewnienie, że przesyłany dokument ma potwierdzone pochodzenie, został podpisany przez konkretną osobę i że nie był on w żaden sposób modyfikowany.

Podsumowanie

Mimo, że niekiedy pojęcia podpisu elektronicznego i cyfrowego są stosowane zamiennie, to oznaczają coś innego. Podpis cyfrowy to techniczne narzędzie odpowiedzialne za bezpieczeństwo przesyłanych danych, a podpis elektroniczny to bardziej ogólne pojęcie oznaczające zbiór praktyk odpowiedzialnych za zabezpieczenie danych przesyłanych przez internet.

Działając razem, są w stanie zastąpić rolę, którą przez tysiące lat pełnił podpis odręczny. Tym, co je od niego tak de facto różni, jest to, że nie operują w świecie rzeczywistym, a wirtualnym. Daje im to dodatkowe możliwości, dzięki którym wykorzystywane odpowiednio, są bardziej bezpieczne od tradycyjnego podpisu.

FAQ

Czy elektroniczny podpis kwalifikowany może być użyty jako dowód w sądzie?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego eIDAS i polską ustawą z 5 września 2016 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1797) tak. Podpis elektroniczny w rozumieniu prawnym jest tak samo ważnym dowodem, jak tradycyjny podpis odręczny.

Czy elektroniczny podpis kwalifikowany jest bezpieczny?

Aby dana forma podpisu elektronicznego mogła się tak nazywać, musi spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które zapewniają z niemal 100% pewnością bezpieczeństwo przesyłanych dokumentów.

READ  Okropna pogoda w Polsce. Istnieją nawet alarmy IMGW drugiego stopnia

Czy można edytować podpisany elektronicznie dokument?

Teoretycznie można, ale dzięki zastosowaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego każda zmiana będzie widoczna i możliwa do odtworzenia.

Czy można wydrukować dokument z podpisem elektronicznym?

Nie, podpis elektroniczny nie działa tak jak podpis odręczny, czyli nie jest grafiką, a specjalnym szyfrem, który musi być przesłany drogą elektroniczną.

Czy podpis elektroniczny jest równoważny z tradycyjnym podpisem na papierze?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego eIDAS i polską ustawą z 5 września 2016 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1797) tak. Podpis elektroniczny, który zachowuje odpowiednie normy bezpieczeństwa, ma identyczną moc prawną, jak tradycyjny podpis na papierze.

Czy podpis elektroniczny to to samo co profil zaufany?

Nie, profil zaufany to jedna z form podpisu elektronicznego stworzona na potrzeby administracji państwowej. Podpis elektroniczny stworzony przez prywatną firmę jest płatny i może być stosowany do celów komercyjnych. Musi tylko spełniać normy narzucone przez prawo polskie i europejskie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *