Świat
Rozmowy Zełenskiego z innymi przywódcami sygnalizują podekscytowanie dyplomatyczne na Ukrainie
Nicka Starkowa
KIJÓW (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził w niedzielę rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem oraz z przywódcami Turcji i Francji, wzmagając aktywność dyplomatyczną wokół rozpoczętej przez Rosję wojny, która wkracza w 10. miesiąc.
„Stale współpracujemy z partnerami” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo, dodając, że w przyszłym tygodniu spodziewa się „ważnych wyników” z serii międzynarodowych wydarzeń, które będą dotyczyły sytuacji na Ukrainie.
Podczas gdy Zełenski prowadził liczne rozmowy z Bidenem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem od czasu inwazji sił rosyjskich pod koniec lutego, kumulacja rozmów w ciągu zaledwie jednego dnia nie jest zjawiskiem regularnym.
Zełenski powiedział, że podziękował Bidenowi za „bezprecedensową pomoc obronną i finansową” Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy i rozmawiał z prezydentem USA o skutecznym systemie obrony przeciwlotniczej w celu ochrony ludności.
Wcześniej Zełenski powiedział, że odbył „bardzo znaczące” rozmowy z Macronem na temat „obrony, energii, gospodarki, dyplomacji”, które trwały ponad godzinę i odbył „bardzo konkretne” rozmowy z Erdoganem w sprawie zabezpieczenia ukraińskiego eksportu zboża.
Turcja, która w pierwszych miesiącach wojny była mediatorem w rozmowach pokojowych, współpracowała także z ONZ nad umową zbożową, która otworzyła ukraińskie porty na eksport w lipcu po sześciomiesięcznej de facto rosyjskiej blokadzie.
Biuro Erdogana poinformowało, że głowa państwa Turcji zadzwoniła w niedzielę do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym wezwał do szybkiego zakończenia konfliktu.
Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że niemal całkowita utrata wiary Moskwy w Zachód znacznie utrudni ewentualne porozumienie w sprawie Ukrainy i ostrzegł przed przedłużającą się wojną.
Macron opowiadał się za dyplomacją w konflikcie, ale jego sprzeczne przesłania, że to Kijów decyduje, kiedy negocjować z Moskwą, ale także, że Rosji potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa, budzą niepokój wśród niektórych zachodnich sojuszników, Kijowa i krajów bałtyckich.
Nie ma rozmów pokojowych ani końca najbardziej śmiercionośnego konfliktu w Europie od czasów II wojny światowej, który Moskwa nazywa „wojskową operacją specjalną”, a Ukrainę i jej sojuszników niesprowokowanym aktem agresji.
Moskwa nie wykazuje żadnych oznak chęci poszanowania suwerenności Ukrainy i przedwojennych granic i twierdzi, że cztery regiony, które rzekomo anektowała od Ukrainy we wrześniu, należą do Rosji „na zawsze”. Rząd w Kijowie wykluczył oddanie ziemi Rosji w zamian za pokój.
Na Ukrainie cała linia frontu wschodniego była nieustannie ostrzeliwana, toczyły się ciężkie walki. Moskwa atakuje również ukraińską infrastrukturę energetyczną falami ataków rakietowych i dronów, a zimą, kiedy średnie temperatury mogą spadać do kilku stopni poniżej zera, co jakiś czas odcina zasilanie milionom cywilów.
(Reportaż Nicka Starkova w Kijowie; dodatkowe reportaże Ronalda Popeskiego w Winnipeg w Kanadzie; scenariusz: Lidia Kelly; montaż: Grant McCool)
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”