Archeolodzy w Polsce odkryli rozległy cmentarz gotycki wypełniony srebrną biżuterią pochodzącą z IV wieku.
Olaf Popkiewicz, twórca filmów o archeologii na YouTube, zauważył biżuterię – dwa srebrne naszyjniki; dwie srebrne strzałki lub broszki; i koraliki należące do trzeciego naszyjnika – podczas spaceru wzdłuż rzeki Wdy. Powiadomił zespół archeologów parkowych, który prowadził prace wykopaliskowe na stanowisku położonym na terenie Parku Krajobrazowego Chronionego Wdy w północno-środkowej Polsce.
„W trzy tygodnie udało nam się zwiedzić ponad 250 metrów kwadratowych [2,700 square feet] cmentarza i odkryj 50 gotyckich grobów” – napisali w przetłumaczonym tekście przedstawiciele parku Wpis na Facebooku. Pochowani obok zmarłych archeolodzy odkryli bogatą kolekcję przedmiotów nagrobnych, w tym ceramikę, broszki, koraliki z bursztynu i inną biżuterię ozdobioną motywami wężowymi.
Odkopany obszar prawdopodobnie stanowi ułamek starożytnego cmentarza, który według badaczy może obejmować ponad 2,5 akra (1 hektar). „To prawdopodobnie dopiero początek naszej przygody” – czytamy w poście.
Powiązany: „Bardzo, bardzo rzadki” średniowieczny skarb złota i srebra odkryto w Holandii
O Gotowie byli germańskim ludem plemiennym, który według niektórych przekazów wyemigrował ze Skandynawii i osiedlił się w całej Europie w I wieku naszej ery. Ci „barbarzyńcy” splądrowali Rzym w 410 r., a później podzielili się na dwa królestwa: Wizygotów, którzy kwitli na Półwyspie Iberyjskim i południowo-zachodniej Galii (dzisiejsza Francja); i Ostrogoci, którzy zdominowali Włochy. Królestwa te istniały jednak stosunkowo krótko, a ostatni Goci padli ofiarą Maurów w 711 r. n.e.
Plemiona gotyckie zamieszkiwały północną Polskę między I a V wiekiem, podczas migracji na południe ze Skandynawii do Cesarstwa Rzymskiego. Więcej niż Odkopano już 2000 gotyckich grobów w rejonie wsi Wielbark, która odsłoniła kulturę wczesnogotycką rozciągającą się od południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego po tereny dzisiejszej zachodniej Ukrainy.
Nowo odkopane miejsce ujawniło szczątki pochowane w dołach i kremacjach w urnach. Kiedy badacze przeanalizowali urny odkryte w pobliżu Wielbarka w 2019 roku, odkryli, że niektóre z nich zostały stworzone specjalnie do kremacji ponieważ nie były w stanie zatrzymać płynów, przez co były bezużyteczne do codziennych celów, takich jak gotowanie.
Według nich Goci, którzy żyli na terenach dzisiejszej Polski w czasach rzymskich, byli utalentowanymi złotnikami i złotnikami. Magdalena Natuniewicz-Sekułapracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, który nie był zaangażowany w nowe odkrycie.
W 2020 roku archeolodzy odkryli cmentarz gotycki we wsi Weklice, także w północnej Polsce, zawierający setki srebrnych ozdób, które „wykonano z metalu najwyższej jakości, którego próba przewyższała nawet skład obecnie produkowanej biżuterii”. – powiedziała portalowi informacyjnemu Natuniewicz-Sekuła Nauka w Polsce. Jakość biżuterii – w tym bransoletek, zapięć i ozdób odzieży – dorównywała ówczesnym ozdobom. Imperium Rzymskieona dodała.
Archeolodzy mają nadzieję odkopać pozostałą część cmentarza gotyckiego odkrytą na terenie Wdzkiego Parku Krajobrazowego, zanim ulegnie zniszczeniu. „Niestety stan dużej części cmentarza oznacza, że konieczne są pilne wykopaliska, aby uratować i zachować to miejsce” – napisali przedstawiciele parku na Facebooku.