Connect with us

Sport

Rosyjsko-ukraińskie siły wojenne „buntują się” białoruskiej olimpijki Aleksandry Herasimenii w biegu

Published

on

Rosyjsko-ukraińskie siły wojenne „buntują się” białoruskiej olimpijki Aleksandry Herasimenii w biegu

Stawiała czoła wszystkiemu. Po zdobyciu wielu medali olimpijskich dla Białorusi, Aliaksandra Herasimenia została oskarżona o zszarganie reputacji kraju, a pływak został zmuszony do życia na emigracji na Ukrainie, aby uniknąć prześladowań politycznych. (Więcej wiadomości sportowych)

Herasimenia sprzedała nawet swój złoty medal na Mistrzostwach Świata 2012 w 2021 roku, aby pomóc „więźniom politycznym”. Ale dla 36-latki i jej rodziny męka się nie skończyła. Znowu została wygnana!

Aliaksandra Herasimenia, trzykrotna mistrzyni olimpijska, po raz kolejny została zmuszona do ucieczki z Ukrainy, tym razem ratując swoją rodzinę przed nadciągającą rosyjską armią w Kijowie. Obecnie jest w Warszawie z mężem, pływakiem olimpijskim Yauhenem Tsurkinem, ich trzyipółletnią córką i matką.

Herasimenia, pływaczka w stylu dowolnym, zdobyła srebrne medale na 50 i 100 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku i zakończyła w Rio 2016 brązowym medalem na 50 metrów. Wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw świata i Europy, w tym złoto na World Aquatics 2011 w Szanghaju.

„Oczywiście, że musiałem coś wymyślić, bo jak wytłumaczyć dziecku, że wojna się zaczęła?” Reuters poinformował, że Herasimenia wypowiadała się o tej męce.

W ubiegłym roku władze białoruskie wszczęły postępowanie karne przeciwko Alaksandra Herasimenia za krytykę białoruskiego rządu za prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Herasimenia jest także współzałożycielką Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej (BSSF). Został założony w 2020 roku. BSSF wspiera sportowców, którzy ucierpieli pod rządami białoruskiego rządu.

READ  Relacje na żywo Francja - Polska: Giroud daje Francji prowadzenie 1: 0 przed przerwą

Wśród nich na uwagę zasługuje Krystsina Tsimanouskaya, która odmówiła powrotu do Mińska z igrzysk olimpijskich w Tokio. 25-letni sprinter dostał w końcu wizę humanitarną na pobyt w Polsce, gdzie Aliaksandra Herasimenia szuka teraz schronienia.

Aleksander Łukaszenko, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, jest najdłużej urzędującym prezydentem Europy. Jego wybór na szóstą kadencję w 2020 roku wywołał największe antyrządowe protesty w historii Białorusi, a wielu oskarża 67-latka o sfałszowanie wyborów.

„Półtora roku temu to my walczyliśmy o nasze prawa, o naszą wolność” – dodała Herasimenia. „Prosiliśmy o pomoc Europejczyków, Amerykanów i wszystkich na Ukrainie. Ostrzegaliśmy, że Łukaszenka jest bardzo niebezpieczny”.

Putin wykorzystywał Białoruś, dawniej część Związku Radzieckiego, jako miejsce postoju dla wojsk rosyjskich przed inwazją na Ukrainę. Białoruś stała się niepodległym państwem w 1991 roku.

Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od wejścia w życie nowej konstytucji w 1994 roku. Kraj uzyskał niepodległość w 1991 roku.

„To tak, jakby to się nigdy nie wydarzyło… Nie ma rozróżnienia między tymi, którzy wspierają Łukaszenkę, a tymi, którzy z nim walczyli” – powiedziała Herasimenia o trudnej sytuacji zwykłych ludzi.

Po rozprawie z tymi, którzy protestowali przeciwko sfałszowanej reelekcji Łukaszenki, wielu uciekło z Białorusi, w tym czołowi sportowcy, tacy jak Aliaksandra Herasimenia.

READ  Finał WTA: Iga Świątek ma szansę na zdobycie pierwszego miejsca w światowym rankingu na koniec roku, gdy w opóźnionym przez deszcz finale zmierzy się z Jessicą Pegulą

„Długo spacerujemy” – powiedziała Herasimenia, której rodzina prawie półtora dnia czekała na granicy z Ukrainą na wjazd do Polski.

(Z wpisami agencji)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *