Connect with us

Gospodarka

Rosyjski Transnieft otrzymuje zamówienia na ropę z Polski i Niemiec

Published

on

Rosyjski Transnieft otrzymuje zamówienia na ropę z Polski i Niemiec
  • Ta treść została wyprodukowana w Rosji, gdzie prawo ogranicza relacje z rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie
  • Transneft twierdzi, że całkowity eksport ropy wzrósł w tym roku o jedną piątą
  • Spodziewaj się, że dostawy pozostaną stabilne przez południowe krańce Drużby

20 grudnia (Reuters) – Transnieft w Rosji (TRNF_p.MM) otrzymał zamówienia z Polski i Niemiec na ropę w 2023 r. – powiedział szef państwowego monopolisty ropociągowego w telewizji Rossija-24, dodając, że dostawy południową odnogą rurociągu Przyjaźń mają pozostać stabilne w przyszłym roku.

UE zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy drogami morskimi od 5 grudnia, a kraje zachodnie również narzucają pułapy cenowe na rosyjską ropę, ale rurociąg Przyjaźń pozostaje zwolniony z sankcji.

Komentarze Transneftu kłócą się z sugestiami z zeszłego miesiąca, że ​​Polska zamierzała zrezygnować z zakupu rosyjskiej ropy.

Źródła zaznajomione z rozmowami poinformowały Reutera, że ​​Polska zabiega o poparcie Niemiec dla unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, tak aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar.

„Ogłosili, że od 1 stycznia przestaną zaopatrywać się w ropę z Rosji. A teraz otrzymaliśmy prośby od polskich konsumentów: dajcie nam 3 mln ton w przyszłym roku i 360 tys. ton na grudzień, a Niemcy już złożyły wniosek na pierwszy kwartał”

Nie wykluczył też transakcji swapowych z Kazachstanem na dostawy do rafinerii w Niemczech.

Polska rafineria PKN Orlen poinformowała we wtorek, że nie przedłuży wygasającego w styczniu 2023 roku kontraktu na rosyjską ropę, a druga długoterminowa umowa na rosyjską ropę zostanie zawieszona po nałożeniu sankcji.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki powiedział, że doniesienia, że ​​Niemcy zamawiały rosyjską ropę, są fałszywe i że firmy naftowe we wschodnioniemieckich rafineriach w Leuna i Schwedt przestaną zamawiać rosyjską ropę przez następny rok.

Berlin chce wyeliminować import rosyjskiej ropy do końca roku i od miesięcy współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw do Schwedt, które dostarcza 90 proc. paliw Berlina.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki jest optymistą, że kazachska ropa, która miałaby płynąć rurociągiem Przyjaźń przez Polskę, może pomóc w uzupełnieniu zapasowych dostaw ropy dla Schwedt.

Schwedt od stycznia zarezerwował przepustowość dla kazachskiej ropy w systemie rurociągów, powiedział rzecznik, to nie są zamówienia.

PLANY

„Rozważamy wszystkie opcje… okoliczności rozwijają się w taki sposób, że dość trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na rynku w przyszłym roku, ale oczywiste jest, że nie będzie to łatwe” – powiedział Tokariew.

Dodał, że Transnieft, który przetwarza ponad 80% całej ropy wydobywanej w Rosji, zwiększył w tym roku eksport ropy o jedną piątą.

Rosja spodziewa się ograniczenia wydobycia ropy do 490 mln ton, czyli 9,84 mln baryłek dziennie (bpd) w przyszłym roku, z 525 mln do 530 mln ton (10,54 mln baryłek dziennie do 10,64 mln baryłek dziennie) oczekiwanych w tym roku w obliczu Zachodnie sankcje na Ukrainę.

Tokariew powiedział również, że dzięki zwolnieniu z sankcji w przyszłym roku dostawy ropy przez południową odnogę Drużba, która transportuje ropę przez Ukrainę do Słowacji i Czech, pozostaną na niezmienionym poziomie.

Powiedział, że port Noworosyjsk nad Morzem Czarnym zwiększył możliwości eksportu ropy o niskiej zawartości siarki do 40 milionów ton rocznie, dodając, że dostawy ropy przez konsorcjum rurociągów kaspijskich z terminalu nad Morzem Czarnym mają wynieść od 50 do 51 milionów ton rocznie. roku z planowanych 63 mln ton z powodu remontów.

Oczekuje się, że eksport przez dalekowschodni port Koźmino osiągnie w tym roku 42 miliony ton, przekraczając zwykłe roczne zdolności produkcyjne wynoszące 30 milionów ton, powiedział Tokariew.

READ  "Moja praca stała się moim życiem"

Reportaż Lidii Kelly w Melbourne, Vladimira Soldierkina w Moskwie, Mirandy Murray w Berlinie i Anny Koper w Warszawie Pod redakcją Toma Hogue’a, Davida Goodmana i Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *