Najważniejsze wiadomości
Rosyjski sąd grozi polskiemu Europolowi Gaz karą w wysokości 1,57 miliarda dolarów w związku z pozwem Gazpromu – 2 listopada 2023 r., 10:24 EDT
MOSKWA (Reuters) – Rosyjski sąd stwierdził, że polski Europol Gaz będzie musiał zapłacić karę w wysokości około 1,57 miliarda dolarów, jeśli będzie kontynuował pozew na kwotę 6 miliardów złotych (1,43 miliarda dolarów) przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w Szwecji, jak wynika z dokumentów sądowych.
W zeszłym roku Polska rozwiązała umowę z Rosją na zakup rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim po odrzuceniu przez Warszawę żądania zapłaty za paliwo w rublach, a następnie Moskwa wstrzymała dostawy.
Europol Gaz domaga się rekompensaty za utracone przychody i brak przesyłu gazu przez terytorium Polski w latach 2023–2045.
W październiku państwowa rafineria Orlen przejęła polski odcinek rurociągu jamalskiego. Oznaczało to, że Gazprom nie będzie już miał udziałów w Europolu Gazie, właścicielu polskiej części gazociągu jamalskiego. Wcześniej Orlen i Gazprom posiadały po 48% udziałów w Europol Gaz.
Sąd Arbitrażowy Obwodu Sankt Petersburga i Leningradu oświadczył, że zakazuje Europolowi Gazowi kontynuowania postępowania w Sztokholmie i nałoży karę w wysokości 285 milionów dolarów i 5,35 miliarda złotych (1,28 miliarda dolarów) w rublach, które w przypadku niewykonania tej decyzji będą musiały zostać przeliczone nie przestrzegać.
Rosyjska agencja informacyjna Interfax podała, że kara dolarowa dotyczyła transportu gazu przez Polskę w latach 2006-2009, a złotówka dotyczyła poniesionych strat. Reuters nie był w stanie od razu ustalić, dlaczego proponowane kary zostały skonstruowane w ten sposób.
Gazprom i Orlen nie odpowiedziały natychmiast na prośby Reutersa o komentarz.
Zdecydowana część decyzji została opublikowana 26 października, pełny tekst decyzji dopiero 31 października – stwierdził sąd. O decyzji po raz pierwszy poinformowały rosyjskie agencje informacyjne w czwartek.
(1 dolar = 4,1825 złotego)
(Raport Reuters; Dodatkowe raporty Marka Strzeleckiego w Warszawie; Tekst: Felix Light; Redakcja: Alexander Marrow i David Evans)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.