Connect with us

Nauka

Rosyjski podwodny teleskop Bajkał-GVD przyjrzy się głębinom wszechświata – Technology News, Firstpost

Published

on

Rosyjski podwodny teleskop Bajkał-GVD przyjrzy się głębinom wszechświata – Technology News, Firstpost

Rosyjscy naukowcy wystrzelili w sobotę jeden z największych podwodnych teleskopów kosmicznych na świecie, aby obserwować głębiny wszechświata z krystalicznie czystych wód jeziora Bajkał. Głęboko podwodny teleskop, budowany od 2015 roku, jest przeznaczony do obserwacji neutrin, najmniejszych znanych dziś cząstek. Teleskop nazwany Bajkał-GVD został zanurzony na głębokości 750–1300 metrów (2500–4300 stóp), około czterech kilometrów od brzegu jeziora. Neutrina są bardzo trudne do wykrycia, a woda jest skutecznym sposobem na to.

W sobotę naukowcy obserwowali ostrożne opuszczanie modułów do lodowatych wód przez prostokątny otwór w lodzie. Zdjęcie: Wspólny Instytut Badaczy Jądrowych

Pływające obserwatorium składa się z kulistych szklanych lin i przymocowanych do nich modułów ze stali nierdzewnej.

W sobotę naukowcy obserwowali ostrożne opuszczanie modułów do lodowatych wód przez prostokątny otwór w lodzie.

„Teleskop neutrinowy mierzący pół kilometra sześciennego znajduje się tuż pod naszymi stopami” – powiedział Dmitrij Naumow ze Wspólnego Instytutu Badań Jądrowych. AFP gdy byłem na zamarzniętej tafli jeziora.

Za kilka lat teleskop zostanie rozbudowany, aby mierzyć kilometr sześcienny, powiedział Naumov.

Dodał, że teleskop Bajkał będzie rywalizował z Ice Cube, gigantycznym obserwatorium neutrin zakopanym pod lodem Antarktydy w amerykańskiej stacji badawczej na biegunie południowym.

Rosyjscy naukowcy twierdzą, że teleskop jest największym detektorem neutrin na półkuli północnej, a Bajkał – największe słodkowodne jezioro na świecie – idealnie nadaje się do umieszczenia pływającego obserwatorium.

„Oczywiście Bajkał jest jedynym jeziorem, w którym można umieścić teleskop neutrinowy ze względu na jego głębokość” – powiedział AFP Bair Shoibonov ze Wspólnego Instytutu Badań Jądrowych. „Ważna jest również świeża woda, ważna jest również klarowność wody. Bardzo ważny jest również fakt, że pokrywa lodowa utrzymuje się przez dwa do dwóch i pół miesiąca”.

READ  Dym z pożarów lasów w Kanadzie wisi nad Niemcami od tygodni

Teleskop jest efektem współpracy naukowców z Czech, Niemiec, Polski, Rosji i Słowacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *