Świat
Rosyjski następca McDonalda, Uncle Vanya, ma bardzo znane logo
12 marca zgłoszenie znaku towarowego, żółto-czerwone logo wuja Wani wygląda prawie identycznie jak kultowe Złote Łuki McDonalda, ale jest przechylone o 90 stopni w prawo. Są częścią litery „B” w alfabecie cyrylicy, co odpowiada „V” w „Wania”.
Chociaż żadna z tych nowych restauracji nie została jeszcze otwarta, wydaje się, że istnieją plany przejęcia istniejących zamkniętych restauracji McDonald’s. Nowa jadłodajnia wzięła swoją nazwę od XIX-wiecznej rosyjskiej sztuki Wujaszek Wania Antona Czechowa.
W Rosji rozpoczęła się okupacja marki.
12 marca został złożony wniosek o znak towarowy na logo McDonald’s z napisem „Wujek Wania”.
Rosyjska Duma Państwowa wcześniej sugerowała, że Rosja zastąpi wszystkie McDonald’s „Wujkiem Wanią”.
h/d @Och_89 #MC Donaldowie pic.twitter.com/JlUfkLK67J
— Josh Gerben (@JoshGerben) 16 marca 2022
Wiaczesław Wołodin, marszałek rosyjskiej izby niższej w parlamencie, nazywa się w zeszłym tygodniu rosyjskie marki powinny przejąć placówki McDonald’s. „Ogłosili, że zamykają. W porządku, blisko. Ale jutro w tych miejscach nie powinniśmy mieć McDonalda, ale wujka Wania” – powiedział. „Miejsca pracy muszą być zachowane, a ceny obniżone”.
Urzędnicy powiedzieli również, że Rosja może ignorować Patenty należące do firm z krajów, które Moskwa uważa za wrogie, a prezydent Rosji Władimir Putin w zeszłym tygodniu zatwierdził plan nacjonalizować firmy zagraniczne, które opuściły kraj. Powiedział, że Rosja musi wprowadzić „zewnętrzne zarządzanie” w wychodzących firmach, „a następnie przekazać te firmy tym, którzy chcą pracować”.
Kroki torują drogę wujowi Wani do wypełnienia pustki McDonalda w Rosji.
Przybycie McDonalda do Związku Radzieckiego w 1990 roku również przyciągnęło tłumy nagłówki, który stał się symbolem triumfu Zachodu nad komunizmem pod koniec zimnej wojny. Związek Radziecki upadł w następnym roku. Od tego czasu amerykańska sieć zyskała popularność w Rosji i na Ukrainie, byłych członków Związku Radzieckiego.
Siedziba firmy znajduje się w Chicago nazywa się Nadal będzie wypłacać pełne pensje pracownikom na Ukrainie, gdzie McDonald’s przed wojną miał 108 sklepów, oraz w Rosji, gdzie firma miała blisko 850 sklepów i 62 000 pracowników.
Kiedy 32 lata temu McDonald’s otworzył swoje podwoje w Moskwie, kierownictwo wyraziło przekonanie, że bez względu na wszystko pozostanie w Rosji Sowieckiej. Donosił Washington Post.
Tym razem kierownictwo McDonald’s jest mniej optymistyczne.
Chris Kempczinski, dyrektor generalny McDonald’s, powiedział pracownikom, że nie można przewidzieć, kiedy firma może ponownie otworzyć się w Rosji. „Doświadczamy zakłóceń w naszym łańcuchu dostaw, a także innych skutków operacyjnych” – powiedział nazywa się w e-mailu do pracowników opublikowanym na początku tego miesiąca.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”