Connect with us

Gospodarka

Rosyjski Gazprom drastycznie ograniczy dostawy gazu do Europy od środy | Rosja

Published

on

Rosyjski Gazprom drastycznie ograniczy dostawy gazu do Europy od środy |  Rosja

Kontrolowana przez państwo rosyjska firma energetyczna Gazprom ogłosiła od środy drastyczne ograniczenie dostaw gazu głównym rurociągiem do Europy.

Rosyjski monopolista eksportowy gazu poinformował, że wstrzymał jedną z dwóch ostatnich działających turbin ze względu na „stan techniczny silnika” i zmniejszył dzienne dostawy gazu rurociągiem Nord Stream do 33 milionów metrów sześciennych dziennie – około 20% przepustowości gazociągu .

„Bardzo ściśle monitorujemy sytuację w ścisłej współpracy z Federalną Agencją Sieci i zespołem ds. kryzysu gazowego” – poinformowało w poniedziałek po ogłoszeniu Gazpromu Federalne Ministerstwo Gospodarki. „Według naszych informacji nie ma technicznych powodów do zmniejszenia dostaw.”

Gazociąg Nord Stream 1 wznowił prace pompowe w zeszłym tygodniu po 10-dniowej przerwie konserwacyjnej, ale Komisja Europejska ostrzegła, że ​​prawdopodobne jest całkowite zamknięcie gazu przez Rosję.

Oświadczenie to pojawia się, gdy rządy UE debatują nad planem 15% oszczędności gazu, aby uniknąć zimowego kryzysu, jeśli Kreml zakręci kurki do Europy. Celem UE jest teraz zużywanie mniejszej ilości gazu do budowy magazynów na zimę.

W zeszłym tygodniu unijna władza wykonawcza oskarżyła Moskwę o używanie energii jako „broni” i wezwała 27 państw członkowskich do zaakceptowania dobrowolnego celu 15% oszczędności gazu, który może stać się wiążący, jeśli Bruksela ogłosi awaryjne dostawy.

Urzędnicy UE mieli nadzieję, że wtorkowe spotkanie 27 ministrów ds. energii bloku w Brukseli zatwierdzi 15-procentowy plan oszczędności gazu. Zamiast tego sprzeciwiły się kraje ze wszystkich zakątków Europy, na czele z Hiszpanią i Portugalią, które są stosunkowo odizolowane od sieci gazociągów UE.

Propozycje zostały uznane za przeznaczone dla Niemiec, które stoją w obliczu racjonowania energii, ponieważ walczą o odwrócenie dekady uzależnienia od rosyjskiego gazu.

Nawiązując do wyczerpujących debat na temat kryzysu w strefie euro sprzed dekady, który kłócił się o ratowanie, zadłużenie i winę, kraje południa sugerowały, że ich obywatele nie powinni być zmuszeni do poświęceń na rzecz dawnej polityki innych.

READ  Czerwony na GPW. Mercator i CD Projekt odmawiają

Wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera powiedziała w zeszłym tygodniu, że jej kraj został wezwany do „nieproporcjonalnego poświęcenia”, kiedy wskazała na inwestycje jej kraju w infrastrukturę skroplonego gazu ziemnego, koszty ponoszone przez hiszpańskie firmy i konsumentów. „W przeciwieństwie do innych krajów, my, Hiszpanie, nie żyliśmy ponad stan, jeśli chodzi o energię”, powiedział Ribera w niezwykle dosadnych komentarzach.

Portugalia była „całkowicie przeciwna” propozycjom, o których jej minister energetyki João Galamba powiedział lokalnym mediom w zeszłym tygodniu, mówiąc, że nie odpowiadają one potrzebom Hiszpanii czy Portugalii, które mają niewiele połączeń gazowych z resztą Europy. Kraje iberyjskie również zużywają więcej gazu do wytwarzania energii elektrycznej, ponieważ poważna susza zmniejszyła produkcję energii hydroelektrycznej.

Grecja odrzuca również ogólnounijny cel 15%, ponieważ przeciąża on jej gospodarkę i konsumentów.

Tymczasem Polska zgłosiła obawy o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Polski urzędnik powiedział, że Warszawa „nie zgodzi się na żadne rozwiązania, które mogłyby spowodować wykorzystanie polskich rezerw gazu ziemnego na potrzeby innych państw członkowskich”.

Francja, Włochy, Dania, Holandia i Polska znalazły się wśród krajów sprzeciwiających się przyznaniu Komisji uprawnień do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego dostaw. Zamiast tego proponuje się, aby państwa członkowskie UE podjęły tę kluczową decyzję.

Kraje mogą uzyskać zwolnienie z 15-procentowego celu, jeśli nie są podłączone do systemów wzajemnych połączeń gazowych innych państw członkowskich, zgodnie ze zmienionymi propozycjami, które były nadal omawiane przez zastępców ambasadorów UE w poniedziałek. Cel można również złagodzić, gdy kraje zaoferują dostawę gazu do potrzebującego państwa członkowskiego.

Zapisz się do First Edition, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano czasu BST

Źródła unijne odrzuciły sugestie, że plan został zaprojektowany z myślą o Niemczech, argumentując, że wszystkie państwa członkowskie odczują ekonomiczne bóle związane z zamknięciem rosyjskiego gazu.

„Nie wierzę w logikę, że to wszystko dla Niemiec” – powiedział wysoki rangą urzędnik UE. „Nie chodzi o to, kto zostaje uderzony pierwszy, bo kiedy [a supply shock] wtedy myślę, że problem zostanie natychmiast udostępniony. Jesteśmy na jednolitym rynku i … ból będzie znaczący dla wszystkich państw członkowskich”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w zeszłym tygodniu, że Kreml prawdopodobnie nakaże całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do UE i uderzy młotkiem w jednolity rynek Europy. Urzędnicy UE zasugerowali krajom przyspieszenie przejścia na energię odnawialną, ale powiedzieli również, że państwa mogą rozważyć opóźnienie stopniowego wycofywania węgla i energii jądrowej.

Belgijski rząd ogłosił w zeszłym tygodniu, że osiągnął porozumienie polityczne w sprawie przedłużenia żywotności dwóch elektrowni jądrowych o dziesięć lat, powołując się na bezpieczeństwo narodowe. Reaktory Doel 4 i Tihange 3 zostaną ponownie uruchomione w 2026 r., ponieważ belgijski rząd zrewidował plan wycofania energii jądrowej do 2025 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *