Świat
Rosja wysyła jednostki medyczne na front ukraiński
Według zachodnich urzędników obrony Moskwa poczyniła, jak się wydaje, ostateczne przygotowania do inwazji na Ukrainę, wysyłając na front jednostki medyczne, przechodząc do poziomu gotowości, którego nie osiągnęła w poprzednich przygotowaniach.
Chociaż te posunięcia nie oznaczają, że atak jest pewny, są one warunkiem wstępnym do bitwy i powodują zintensyfikowane debaty wśród zachodnich sojuszników na temat rosyjskiego prezydenta
Władimir Putinintencje. Sojusznicy USA i Europy, zwłaszcza Niemcy i Francja, wydają się wyciągać różne wnioski z identycznego wywiadu.
Biały Dom poinformował w czwartek, że 7 lutego złoży swoją pierwszą oficjalną wizytę kanclerz Niemiec Olaf Scholz i wymienił sytuację na Ukrainie jako główny punkt porządku obrad.
Rzecznik Kremla powiedział, że w Moskwie nie ma optymizmu co do tego, że Zachód zaakceptuje jej żądania dotyczące złagodzenia impasu o Ukrainę, i powiedział, że Putin nie spieszy się na rozważenie propozycje dostarczone przez USA i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dzień wcześniej.
Sojusznicy USA i NATO pod koniec środy wysłali do Moskwy pisemne odpowiedzi dotyczące jej żądań w zakresie bezpieczeństwa, które miałyby na nowo narysować europejską architekturę bezpieczeństwa, uniemożliwiając byłym państwom sowieckim wstępowanie do NATO i goszczenie amerykańskich baz wojskowych.
Podczas gdy propozycje Waszyngtonu rozszerzyły się na niedawne wysiłki dyplomatyczne mające na celu przeciwdziałanie obawom, że Putin planuje wtargnięcie do byłego sowieckiego sąsiada Rosji, Ukrainy, nie rozwiązały tego problemu Główne żądania Moskwy.
„Nie ma powodów do optymizmu” – powiedział dziennikarzom w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Nie można powiedzieć, że nasze rozważania zostały wzięte pod uwagę lub że wykazana została jakakolwiek chęć wzięcia pod uwagę naszych obaw”.
Rosja kontynuowała rozmowy dyplomatyczne, ale także wzmocniła swoje wojska, których obecnie w pobliżu Ukrainy jest ponad 100 000, w bezprecedensowym pokazie sił lądowych, powietrznych i morskich.
Kreml w ostatnich latach wykorzystywał ćwiczenia i manewry wojskowe jako przygotowania do ataku na Gruzję i Ukrainę, ale czasami przerzucał wojska na potencjalnie agresywne pozycje tylko po to, by je odciągnąć. Analitycy i politycy zachodniego wywiadu generalnie zgadzają się, że Putin z powodzeniem utrzymuje ich w niepewności i na krawędzi, co może być jednym z jego głównych celów.
Stany Zjednoczone przygotowują się do inwazji na Ukrainę na pełną skalę przez siły rosyjskie, jednocześnie przygotowując się do tego, co urzędnicy nazywają atakami hybrydowymi – próbami obalenia państwa ukraińskiego, sabotażu lub przymusu.
Do późnej środy urzędnicy amerykańscy nie ustalili, czy Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę.
„Nie mam pojęcia, czy podjął ostateczną decyzję, ale z pewnością widzimy wszelkie oznaki, że kiedyś użyje siły wojskowej, być może teraz iw połowie lutego”, powiedziała w środę zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman.
Amerykańskie agencje wywiadowcze wciąż poszukują wyraźnych wskazówek, jak Putin zrezygnował z negocjacji i wydał żołnierzom rozkazy, które sugerowały rychły ruch. Agencje sądzą, że Putin zastanawia się, czy inwazja jeszcze bardziej przekroczy jego cele, i ocenia potencjalny wpływ grożących sankcji oraz amerykańskiej i sojuszniczej reakcji wojskowej. Ale urzędnicy wywiadu zdają sobie sprawę, że kalkulacje Putina ciągle się zmieniają.
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia powiedziały rodzinom swojego personelu dyplomatycznego w Kijowie, stolicy Ukrainy, by wyjechali w obawie przed rosyjską inwazją. Ukraińscy urzędnicy i niektórzy europejscy dyplomaci skrytykowali ten ruch jako alarmistyczny. Stany Zjednoczone powiedziały, że działają „z dużą ostrożnością z powodu ciągłych rosyjskich wysiłków na rzecz destabilizacji kraju”.
Niemieccy urzędnicy twierdzą, że uważają, że atak na pełną skalę jest mniej prawdopodobny niż przedłużająca się wojna hybrydowa, która osłabi rząd w Kijowie. Obawiają się, że to, co uważają za nerwowe reakcje, jak ewakuacja rodzin pracowników ambasady, może wyczerpać zasoby i wolę polityczną ukraińskich dyplomatów, aby kontynuować poszukiwanie rozwiązania.
„Stany Zjednoczone uważają, że Putin chce prowadzić wojnę na pełną skalę. Europejczycy myślą, że blefuje” – powiedział wysoki rangą urzędnik niemiecki. „Amerykanie przygotowują się z poczuciem, że tak się stanie. My nie.”
Inni niemieccy urzędnicy stwierdzili, że różnice są mniej wyraźne, mówiąc, że chociaż Berlin nie lekceważył ryzyka inwazji, Waszyngton wydawał się bardziej przekonany, że taki był plan Putina.
„Różne odcienie szarości”, powiedział berliński dyplomata.
Inne kraje europejskie przyjmują poglądy wzdłuż spektrum, w tym niektóre, które uważają rosyjski atak za prawdopodobny, ale wciąż uważają niedawne ostrzeżenia za przeraźliwe i przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego. Kilka krajów w Europie postrzega zaawansowane przygotowania jako bardziej prawdopodobne jako część kampanii maksymalnego nacisku ze strony Moskwy, prawdopodobnie uzupełnionej cyberwojną. Uważają, że celem Moskwy jest przede wszystkim próba wymuszenia zmian politycznych na Ukrainie i doprowadzenia do szerszych negocjacji, które mogłyby utrudnić nachylenie Ukrainy na zachód.
Ale jest wiele wyjątków, w tym na wschodzie i północy Europy.
„Istnieje i jest od pewnego czasu różnica w poczuciu pilności” – powiedział starszy skandynawski dyplomata. „Ale nie ma wątpliwości, że wiele krajów europejskich jest bardziej zgodnych z postrzeganiem USA”.
Stany Zjednoczone nie wykluczają rosyjskiej akcji bez inwazji.
„Przyglądamy się również scenariuszom ataków hybrydowych, działalności wywrotowej, sabotażu lub przymusu” – powiedziała Sherman. „Musimy wziąć to wszystko pod uwagę i być gotowym do działania na rzecz wsparcia Ukrainy”.
W Moskwie pan Pieskow powiedział, że Putin „poświęci trochę czasu na przeanalizowanie” odpowiedzi Waszyngtonu w środę i zaapelował, by nie śpieszyć się z wyciąganiem wniosków.
„Niezależnie od tego, jak diametralnie różnią się czasami nasze poglądy, zawsze potrzebny jest dialog” – dodał Pieskow.
— Przyczynił się do tego Michael R. Gordon z Waszyngtonu.
Napisz do Vivian Salama na [email protected], Daniel Michaels na [email protected] i Laurence Norman na [email protected]
Copyright ©2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”